„Ślad pamięciowy” to tytuł wystawy, na którą od 8 listopada zaprasza Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W mieście naznaczonym tragiczną historią początku II wojny światowej ekspozycja będzie miała szczególną moc wyrazu.
Wystawa „Ślad pamięciowy” prezentuje sylwetki ludzi, którzy w pierwszych latach swego życia doświadczyli prześladowań. W trzech częściach tego cyklu spojrzymy na twarze dorosłych już dzieci Syberii, ludzi napiętnowanych doświadczeniem III Rzeszy oraz więźniów politycznych – tych, którzy zmuszeni byli zmierzyć się z okrucieństwem struktur politycznych Polski Ludowej.
Czarno-białe portrety wykonane przez Izabelę Łapińską utrzymane są w konwencji fotografii policyjnej, syntetycznej i wymownej. Nagrania wspomnień ofiar tamtych wydarzeń są dodatkowym elementem podbijającym dramatyzm ekspozycji, mającej skłaniać widzów do refleksji nad nieludzkim wymiarem reżimów totalitarnych XX wieku i losem ich ofiar.
Myślę, że wystawa będzie bardzo mocno oddziaływać na widza. Szczególnie, że tuż obok sali, w której będzie prezentowana, mamy stałą wystawę historyczną „Świadkowie mówią… 1 września 1939”. Jest ona zapisem tragicznych wspomnień mieszkańców Wielunia, często dzieci, które przeżyły bombardowanie – podkreśla Jan Książek, dyrektor MZW.
Wernisaż odbędzie się 8 listopada 2022 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej przy ul. Narutowicza 13.
Izabela Łapińska – polska artystka fotograf i filmoznawca. Profesor sztuki, doktorat i habilitacja w dziedzinie sztuki filmowej w zakresie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest absolwentką fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła również studia na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku kulturoznawstwo, specjalizacja filmoznawstwo. W dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych, oraz liczne publikacje w periodykach. Artystka łódzkiej grupy zeroplus. Izabela Łapińska brała udział w projektach międzynarodowych oraz w konferencjach naukowych, których tematyka bliska była zagadnieniom ciała w kulturze. Obok twórczości fotograficznej, zajmuje się pisaniem teksów – opublikowane dotyczyły fotografii, filmu i reklamy, z naciskiem na tematy oscylujące wokół erotyki, brzydoty ciała, nadużyć i wykluczenia w sztuce.
Izabela Łapińska jest profesorem w Łódzkiej Szkole Filmowej.