Jak uniknąć automatycznego przedłużenia polisy OC? Wcale nie trzeba wybierać się do placówki swojego ubezpieczyciela. Wystarczy wypełnić formularz online, a następnie drogą elektroniczną wysłać wypowiedzenie OC towarzystwu ubezpieczeniowemu. Jakie warunki trzeba spełnić, by zdążyć z wypowiedzeniem polisy OC?
Zabezpiecz swoje finanse – rezygnacja z ubezpieczenia OC
Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe automatycznie przedłużają umowę ubezpieczenia wraz z końcem obowiązywania polisy OC, zwykle trzeba działać szybko. Szczególnie jeśli klient ma zamiar zmienić ubezpieczyciela lub sprzedać pojazd, wypowiadając polisę OC uniknie opłacania podwójnych składek i lub nadpłaty na nowego nabywcę. Czasem oferta umowy OC innej firmy ubezpieczeniowej jest tańsza nawet o kilka tysięcy złotych. O czym dobrze jest pamiętać przed złożeniem wypowiedzenia polisy OC?
Warunki konieczne do przyjęcia rezygnacji – wypowiedzenie umowy OC
Formularz wraz z podpisem należy wysłać nie później niż na dzień przed datą zakończenia umowy OC, jeśli wniosek wysyłany jest pocztą lub drogą elektroniczną. Gdy skorzystasz z dostawy poprzez kuriera, liczy się data doręczenia, nie data wysłania wypowiedzenia. Wypowiedzenie polisy OC dzięki wygenerowanym w naszym programie wnioskom jest dużo prostsze – wystarczy wypełnić dane w intuicyjnym formularzu, a aplikacja stworzy wniosek zgodny z aktualnymi wzorcami. Szybki wydruk, podpis i przesłaniu oryginału pocztą lub skanu mailem – to wszystko, co potrzeba do zupełnej rezygnacji z ciągłości OC. Po wysłaniu pamiętaj o tym, by zachować potwierdzenie złożenia wypowiedzenia z datą wpływu. Obecna polisa OC będzie działać do końca okresu obowiązywania, nawet jeśli zostanie wypowiedziana dużo wcześniej. Wznowione ubezpieczenie również masz prawo przerwać w dowolnym momencie – możliwy jest nawet zwrot części naliczonych składek.
Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC – dane niezbędne do wniosku
Gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC pozwala zaoszczędzić czas. Wystarczy tylko uzupełnić odpowiednie pola o właściwe dane – numer polisy, dane właściciela pojazdu, dane kontaktowe do obecnego właściciela pojazdu, adres i pełną nazwę ubezpieczyciela, podstawę prawną (czyli konkretny paragraf ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych) oraz własnoręczny podpis. Wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest dużo prostsze, jeśli mamy już gotowy szablon, taki, jaki jest dostępny na przykład na naszej stronie. Oprócz szczegółowych danych, wypowiedzenie umowy OC powinno też zawierać właściwą datę, szczególnie jeśli zbliża się koniec obowiązywania polisy.
Rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC
Oprócz możliwości takiej jak wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC w każdej chwili, ustawodawca przewiduje też sytuacje, w których polisa zostaje automatycznie rozwiązana. Jest nią na przykład przerejestrowanie lub kradzież pojazdu, wystarczy tylko poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Także w przypadku ogłoszenia przez firmę ubezpieczeniową upadłości, pojazd w niej ubezpieczony objęty jest ochroną jeszcze przez 3 miesiące, po których polisa automatycznie wygasa. Jeśli pojazd został sprzedany lub zarejestrowany za granicą, a właściciel nie chce płacić podwójnych stawek, także powinien poinformować o zaistniałej sytuacji swój zakład ubezpieczeń, działając tym samym w swoim najlepszym interesie. Zarówno składając dobrowolne wypowiedzenie, jak i rezygnując z powodu kradzieży czy sprzedaży samochodu, można w wielu przypadkach liczyć na zwrot składki. Informacje, jak korzystnie rozliczyć umowę OC, znajdziesz na naszym serwisie podpowiedzi dla kierowców.