Warsztaty dziennikarskie, poszukiwanie śladów historii, poznawanie ciekawostek z życia sieradzkiego garnizonu – z takiej nowoczesnej lekcji historii skorzystała młodzież z sieradzkiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta dzięki projektowi „Strażnicy Historii na start!” wieluńskiej Fundacji Słowem Pisane.
Tego typu działania oceniam bardzo pozytywnie, bo jest to w pewien sposób wzbogacenie tego, co odbywa się na takich normalnych lekcjach w klasie, przy użyciu jedynie podręcznika. Zauważyłem, że młodzież interesuje się historią, widać to szczególnie w klasach ósmych, zwłaszcza jeśli chodzi o temat II wojny światowej. Na potwierdzenie tego mogę podać fakt, że w konkursie wiedzy na temat walk we wrześniu 1939 roku z dwóch jedynie klas ósmych wzięło udział 21 osób, a znając możliwości uczniów, których już jakiś czas uczę, myślę, że do tego się solidnie przyłożyli. Był jeszcze w planie konkurs dotyczący samych walk nad Wartą, ale niestety, w związku z tym, że mamy aktualnie zdalne nauczanie, to trzeba całą sprawę przesunąć. Miejmy nadzieję, że uda się to zrealizować jeszcze w tym roku szkolnym (…). Uczniowie klas ósmych na pewno wiedzą, że w Sieradzu stacjonował 31 pułk Strzelców Kaniowskich. Mówiłem im o tym, mimo że nie ma takich zagadnień w podręczniku, to zawsze wtrącam ten regionalizm. Poza tym od kilku lat, jako członek zarządu PTTK w Sieradzu, współorganizuję rajd „Szlakiem walk nad Wartą”. W tym roku oczywiście go nie było, ale podczas tych rajdów odbywają się konkursy wiedzy historycznej i muszę powiedzieć, że uczniowie mojej szkoły bardzo często zajmują wysokie miejsca, od pierwszego do trzeciego.
– mówił Witold Drozd, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 w Sieradzu.
Zwieńczeniem działań w ramach projektu była wystawa rekonstrukcyjna, młodzi poszukiwacze historii przygotowali także cztery audycje edukacyjne z informacjami na temat 31 pułku Strzelców Kaniowskich i jego żołnierzy:
Projekt „Strażnicy Historii na start” realizowany przez Fundację Słowem Pisane oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Sieradzu sfinansowano przez Miasto Sieradz oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.