Prawie 400 porad udzielono w tym roku w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu wieluńskiego. Punkty znajdują się w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Gminnym Centrum Informacji w Łyskorni, Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wierzchlesie, Urzędzie Gminy w Konopnicy, Ośrodku Zdrowia w Pątnowie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych – mówi Patrycja Świtalska, kierownik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Wieluniu, które koordynuje prace tych punktów. – Z porad może korzystać każda osoba, której nie stać na taką poradę i która złoży stosowne oświadczenie. Natomiast nieodpłatna pomoc prawna obejmuje między innymi poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo – administracyjnym. Ponadto wskazanie sposobu rozwiązania prawnego czy przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczących się postępowaniach przygotowawczym bądź sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo – administracyjnym. Mecenasi pomagają również w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań. Ta nieodpłatna pomoc również obejmuje nieodpłatną mediację, natomiast nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Obecnie bezpośrednie udzielanie bezpłatnych porad prawnych jest zawieszone ze względu na epidemię. Eksperci udzielają porad telefonicznie bądź mailowo. Zapisy na taką poradę dokonywane są w Starostwie Powiatowym w Wieluniu pod numerem telefonu 43 843 79 44 bądź na adres mailowy oz@powiat.wielun.pl
Więcej o bezpłatnym poradnictwie prawnym w rozmowie z naszym gościem tutaj.