15 lat małych zwycięstw, osobistych sukcesów, pokonanych przeszkód i zniwelowanych ograniczeń. Codziennie dokonują ich „łamacze stereotypów”, dla których marzenia stają się rzeczywistością.
Tak o pracy Środowiskowego Domu Samopomocy w Strobinie (gm. Konopnica) i uczestnikach zajęć mówiła podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji jubileuszu placówki Joanna Kubiaczyk, zastępca kierownika ośrodka.
Wspieramy pasje, pomagamy rozwijać umiejętności po to, by dać choćby namiastkę samodzielności i uniezależnienia się od opiekunów, aby podopieczni stali się pełnoprawnymi członkami lokalnych społeczności. Praca w tego typu ośrodku nie należy do łatwych, ale może przynieść satysfakcję – mówiła z kolei prowadząca galę Monika Szewczyk-Cieśla, psycholog w ŚDS Strobnin.
To nasze okno na świat – mówi o placówce jedna z uczestniczek, Beata Klimczak z Siemkowic. My, osoby niepełnosprawne, powinniśmy wychodzić do ludzi i pokazywać, że potrafimy wiele.
Mieszkam sam, a tu przebywam z ludźmi i mogę porozmawiać na różne tematy. I o chorobie, o dobrych rzeczach i o złych. Tu każdy każdego rozumie, co znaczy życie osoby niepełnosprawnej – dodaje Jan Strugacz, także z Siemkowic.
Gdyby nie ten ośrodek, byłoby z nami krucho. Codzienne życie dla osób z niepełnosprawnością jest ciężkie – kontynuuje pani Klimczak. Ileż można zajmować się codziennością w domu i niczym więcej, a przede wszystkim nie mieć kontaktu z drugim człowiekiem? Dlatego serdecznie dziękuję pani prezes Józefie Antczak, pani kierownik Joannie Kubiaczyk oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego ośrodka w Strobinie, bo dla nas, osób sprawnych inaczej, to jest drugi dom.
O tym jak funkcjonuje ośrodek, jakie są jego cele i jak sami uczestnicy wypowiadają się o codziennych zajęciach posłuchać można w rozmowie:
Jubileusz świętowany w gronie znajomych i przyjaciół z zaprzyjaźnionych ośrodków z sąsiednich gmin i powiatów zorganizowano w Oberży Knieja pod Osjakowem. Kolejną rocznicę funkcjonowania ośrodek zorganizuje już u siebie. Do końca dobiegają bowiem prace związane z rozbudową placówki. Nowe pomieszczenia, w tym sala wielofunkcyjna, mają być gotowe do marca przyszłego roku.
Środowiskowe Domy Samopomocy, to ośrodki wsparcia dziennego dla osób z różnego rodzaju zaburzeniami i niepełnosprawnościami intelektualnymi, Uczestnicy korzystają z zajęć i ćwiczeń terapeutycznych, frizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych czy aktywizacji społecznej i zawodowej.
Komentarze