65 wniosków o zakup węgla po preferencyjnej cenie złożyli mieszkańcy gminy Wieluń w ciągu dwóch pierwszych godzin, gdy ruszyło przyjmowanie dokumentów. Można to robić osobiście w ratuszu na wprost od wejścia głównego.
Złożyłam wniosek, przyda się tańszy węgiel. Kupiłam w kwietniu, tona była kupiona i trzeba się rozglądać. Czekam na ten tańszy. Tylko imię, nazwisko, czy się korzystało z dodatku węglowego i czy się już korzystało z tańszego węgla trzeba było podać – mówi pani Teresa.
Jeszcze trzeba dokupić węgla. Drogi, a nie wiadomo, co będzie później – dodaje pan Bogdan, którego również spotkaliśmy w punkcie przyjmującym wnioski.
Od dziś przyjmujemy wnioski. Skorzystać z tego zakupu mogą mieszkańcy, którzy ogrzewają domy poprzez węgiel, którzy otrzymali dodatek węglowy. Tutaj w ratuszu można wniosek złożyć, podlega weryfikacji i SMS-owo, osobiście lub telefonicznie otrzymają informację, że są pozytywnie zweryfikowani. Wtedy można dokonywać płatności i jechać po węgiel, pod warunkiem, że ten węgiel będzie. Jeszcze jako gmina nie wiemy, gdzie i kiedy będziemy mogli jechać po odbiór węgla, o który mieszkańcy się ubiegają. To program rządowy. My jesteśmy pośrednikiem między gminą a mieszkańcami. Większość składów węgla na terenie naszej gminy chce dystrybuować węgiel. Jeżeli ktoś kupił na aukcji internetowej 2 tony, to może kupić 1,5 tony, ale dopiero od stycznia. Ci, którzy nie korzystali z zakupów preferencyjnych, mogą nabyć 1,5 tony w tym roku i 1,5 tony od stycznia do kwietnia – wyjaśnia burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.
Wnioski można składać w ratuszu od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00. Można je też składać elektronicznie. Więcej informacji można uzyskać m.in. na stronie internetowej magistratu. Węgiel będzie kosztował najprawdopodobniej 2 tys. zł za tonę.
Zobacz również:
Gościem Radia ZW był burmistrz Wielunia Paweł Okrasa
O dystrybucji węgla w gminie Wieluń na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej