Powszechny Spis Rolny 2020 rozpoczął się 1 września i potrwa do końca listopada. W tym roku ze względu na epidemię będzie wyglądał zupełnie inaczej niż 10 lat temu. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo.
W naszej gminie wskazanych jest 1269 gospodarstw rolnych do spisu rolnego. Generalnie spis rolny w tym roku ze względu na pandemię został podzielony na trzy etapy – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia. – Głównie rolnicy mają dokonywać samospisu. Jest dostępna strona internetowa spisrolny.gov.pl, zachęcam wszystkich, aby zapoznali się z tą stroną. Tam każdy rolnik loguje się za pomocą swojego loginu i dokonuje samospisu. Pytania są dosyć jasne i klarowne. Jest ich sporo, ale myślę, że osoba, która się tym zajmuje, nie będzie miała z tym żadnego problemu. Kolejny etap – jeżeli dany rolnik nie wykona samospisu przez internet, to od 16 września będą pracować rachmistrzowie telefoniczni, którzy rozpoczną spis metodą wywiadu telefonicznego. Kolejnym etapem, jeżeli nie uda się przez telefon dokonać spisu, to od 1 października wchodzą do pracy rachmistrzowie terenowi. I oni dopiero rozpoczynają spis metodą wywiadu bezpośredniego. Rachmistrzowie, którzy zostali wybrani z terenu naszej gminy, jest ich 6 i dostaną tylko te adresy gospodarstw domowych, które nie wykonały spisu przez internet, nie udało się dokonać tego przez telefon, to dopiero będą uczestniczyć w spisie bezpośrednim z rachmistrzem u siebie w domu.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady. W państwach członkowskich badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 roku.