Jakie drzwi będą najlepsze do zamknięcia garażu? Jak to często bywa, to zależy od kilku czynników. Pod uwagę trzeba wziąć ilość miejsca, funkcjonalność oraz wygląd. O tym, czy lepsza okaże się brama rolowana, segmentowa czy uchylna najlepiej zdecydować po przeczytaniu tego poradnika. Dzięki temu łatwiej będzie też dobrać system otwierania wejścia oraz zdecydować się na sposób ich wykonania.
Brama rolowana, segmentowa, a może uchylna? Zalety i wady
Brama rolowana to produkt najczęściej wybierany przez właścicieli budynków publicznych. Tego rodzaju konstrukcje sprawdzają się jednak nie tylko w garażach podziemnych budynków wielorodzinnych czy galeriach handlowych. Nad takim modelem warto się zastanowić, gdy na pierwszym miejscu stawia się oszczędność miejsca. Nawijane na umieszczoną w kasecie szpulę elementy zajmują jedynie kilkadziesiąt centymetrów szerokości nad wjazdem.
Osoby, które mogą wygospodarować więcej powierzchni w pomieszczeniu, mogą wybrać drzwi segmentowe. Z rolowanymi łączy je jedynie składana konstrukcja. Jednak w przeciwieństwie do nich kolejne elementy nie chowają się w pojemniku zamocowanym nad wejściem, ale poruszają się po prowadnicy. Innymi słowy, po złożeniu rozkładają się ponownie. W zależności od modelu ruch odbywa się do góry lub boku, co wymaga pozostawienia przestrzeni pod sufitem lub przy ścianach.
Jeśli ilość miejsca przed garażem nie stanowi problemu, można zamontować drzwi uchylne. Wymiary bram garażowych tego typu uniemożliwiają bowiem ich montaż, gdy np. wjazd wychodzi wprost na ulicę. Ich największą zaletą jest ograniczona do minimum liczba ruchomych elementów zapewniająca niezawodność. Co więcej, brak szczelin wynikający z jednolitej konstrukcji poprawia izolację termiczną drzwi, a tym samym doskonale zatrzymuje ciepło w środku.
Metody sterowania drzwiami garażowymi
Ręczne otwieranie i zamykanie drzwi do garażu nie traci na popularności, choć istnieje wiele bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Automatyczne napędy pozwalają zaoszczędzić czas potrzebny na opuszczenie samochodu w celu przesunięcia skrzydła. Co więcej, dzięki temu unika się konieczności wychodzenia na deszcz lub gdy mocno wieje. Wymiary bram garażowych to kolejny dobry powód, by zastanowić się nad zautomatyzowaniem ruchu drzwi.
Każda brama – rolowana, segmentowa i uchylna, może zostać wyposażona w prosty i funkcjonalny czujnik podczerwieni lub fal radiowych. Pełni on funkcję odbiornika, a nadajnikiem jest niewielki pilot. Ze względu na swoją użyteczność jest to bardzo często wykorzystywana technologia. W przeciwieństwie do rozwiązań takich jak czytnik kart magnetycznych lub terminal z klawiaturą do wpisywania kodu pozwala ona otwierać bramę nawet z większej odległości. Przykładem takiego rozwiązania jest Hörmann BiSecur.
Znane od lat piloty do zdalnego sterowania przez lata były bezkonkurencyjne. Obecnie z sukcesem o uwagę klienta walczą twórcy systemów Internetu Rzeczy. Tak jak wieloma innymi sprzętami domowymi, napędem bramy można sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Na korzyść wyboru rozwiązań takich jak np. Hörmann BlueSecur przemawia wygoda. Uprawniony do sterowania bramą użytkownik nie musi pamiętać o zabieraniu dodatkowego przedmiotu. Co więcej, by otworzyć lub zamknąć garaż, nie trzeba znajdować się w zasięgu odbiornika fal.
Wykonanie drzwi do garażu
Wymiary bram garażowych powodują, że ich wygląd nie pozostaje bez znaczenia. Właściwie dobrane drzwi mogą stać się pięknym dopełnieniem elewacji. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na modele wykonane z drewna. Ten naturalny surowiec pasuje zarówno do starych domów, jak i wykończonych w nowoczesnym stylu. Zaletą drewna jest też bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej.
Drewniane drzwi do garażu trzeba jednak zabezpieczać. Na szczęście ochrona przed wilgocią, a więc m.in. deszczem nie wymaga więcej niż pokrycia bramy środkiem konserwującym dwa razy do roku. Osoby, które preferują odporniejsze tworzywo, mogą wybrać niewymagającą pielęgnacji bramę garażową z metalu. W takim przypadku nie obejdzie się jednak bez docieplenia wnętrza, ponieważ stal i aluminium zatrzymują ciepło w pomieszczeniu słabiej od drewna.
Grafika: freepik.com