Dokładnie sześć dni temu minął rok od przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia pływalni Nemo w Praszce. Gruntownie przebudowany obiekt w ciągu 12 miesięcy odwiedziło ponad 40 tysięcy osób. W samym tylko styczniu tego roku z oferty pływalni skorzystało ponad 5100 klientów, a w pierwszych 10 dniach lutego było ich 2000.
Te liczby najlepiej potwierdzają słuszność decyzji, jakie przed kilkoma laty podejmowali praszkowscy radni. Dziś z nieukrywaną satysfakcją mogą cieszyć się z nowoczesnego obiektu – tak jak wszyscy miłośnicy pływania odwiedzający Praszkę.
Rok czasu czynny jest basen, trochę z perturbacjami, bo ze względu na COVID były okresy, kiedy nie był czynny, ale za to kiedy był ponownie uruchamiany, to ludzi był pełno – mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. – Bardzo cieszę się, że obiekt ma tak duże powodzenie. Po prostu jest potrzebny. Remont tego obiektu był konieczny dla Praszki i odczuwam teraz dużą satysfakcję, gdy widzę, jak jest eksploatowany i ile ludzi z niego korzysta.
To był dla nas rok wyjątkowy. Mogliśmy w końcu otworzyć nasze drzwi dla klientów – mówił podczas skromnej rocznicowej uroczystości Jarosław Knaga, wicedyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, odpowiedzialny za sprawy sportu. – Sprzedaliśmy ponad trzysta karnetów indywidualnych, ponad dwieście dla firm. (…) Z pływalni korzystają dzieci i młodzież. Ludzie starsi, w sile wieku, całe rodziny. To mieszkańcy gminy Praszka, ale także gmin ościennych – Rudniki, Gorzów – ale także są klienci z Olesna, Kluczborka, Wielunia czy nawet z Kłobucka.
Ja przyjeżdżam tu codziennie – podkreśla Leszek Szychowski z Wielunia. – (…) Ten basen jest fenomenalny, bardzo dobrze zorganizowany. Widać jaka jest obsługa (…).
Mnie też cieszy to, że ten obiekt tak funkcjonuje – podkreśla z zadowoleniem Bogusław Łazik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce. – Bardzo nas cieszy, że obiekt jest nowoczesny (…). Kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć, że na naszym obiekcie będzie tylu klientów. I to w wieku od kilku miesięcy do nawet ponad osiemdziesięciu lat.
Zadowolenie klientów, którzy wracają na obiekt, widzą na co dzień m.in. Sylwia Pawelczak i Martyna Materac, pracownice pływalni.
Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś z klientów ma jakieś zastrzeżenia. Zazwyczaj pojawiają się miłe uwagi. Widać, że klienci chętnie tu przychodzą – zauważa pani Martyna. – Często podkreślają, że wolą do nas przyjechać, niż iść na basen u siebie. (…) Mamy wielu klientów, którzy wykupują ten najdłuższy bilet wstępu, trzygodzinny.
Większość stałych bywalców ma karnety, tam jest naliczanie minutowe i w zależności od tego, jaką ma się potrzebę, można korzystać godzinę, dwie godziny, trzy, czy dwadzieścia minut – dodaje pani Sylwia, podkreślając, że na nowym basenie dużą popularnością cieszy się brodzik. – Ciepła woda, rodzice mogą posiedzieć sobie z dziećmi. I tu jest najczęściej problem, bo się z płaczem dzieci spotykamy, które nie chcą wychodzić z wody.
Jestem stałym bywalcem basenu i często karnetu nie wystarcza. Trzeba dokupować czas – podkreśla Edmund Majtyka, prezes Neapco Europe w Praszce. – Dużo chodzę na basen i to co słyszę, i jestem dumny z tego, że właśnie ościenne gminy, które są może bogatsze, zazdroszczą nam tego obiektu. Jak siedzę w saunie i ludzie z Wielunia mówią: a wy to macie tutaj fajnie, a nasz to się umywa. (…) Mnie jest miło to słyszeć. Cieszę się z tego, że jest dużo ludzi, dużo dzieci. W ogóle, jak się tu wchodzi, to jest tak radośnie.
Basen jest dla wszystkich. I młodszych, i starszych. Odbywają się tu zajęcia szkolne. Działają prywatne szkółki pływackie. Odbywają się zajęcia aerobiku w wodzie, z których chętnie korzystają seniorzy.
Jestem bardzo usatysfakcjonowany z tej inwestycji, że się tak nam udała i że funkcjonuje tak, jak teraz. Widać, że była bardzo potrzebna – podkreśla z dumą burmistrz Jarosław Tkaczyński.
Posłuchaj relacji:
Poczytaj także wcześniejszych informacji o praszkowskiej pływalni:
Pływalnia Nemo w Praszce prawie gotowa na przyjęcie pierwszych klientów (zdjęcia)
Kryta pływalnia Nemo w Praszce otwarta. Pierwsi klienci ocenili obiekt (zdjęcia)
Jak pływalnia zmieniła się po gruntownej modernizacji i przebudowie? Zobacz tutaj.