Mieszkańcy gminy Osjaków i zaproszeni goście oddali wczoraj hołd powstańcom styczniowym, którzy zginęli w bitwie pod Radoszewicami 27 marca 1863 roku. Motywem przewodnim rekonstrukcji historycznej, którą przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie, był bohaterski opór powstańców pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego i heroiczny czyn pani Niemojowskiej, ratującej sztandar powstańczy z rąk śmiertelnie rannego kosyniera. Odtwórcami ról w inscenizacji byli mieszkańcy Osjakowa, którzy zostali przygotowani przez aktora i instruktora Jarosława Strzałę.
160 lat temu powstańców pochowano w tajemnicy. W niedzielę, zaraz po inscenizacji, zrekonstruowany kondukt żałobny na cmentarz odprowadziły setki mieszkańców i zaproszonych gości, a wśród nich Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP:
To bardzo ważne wydarzenie. Ważne dla pamięci lokalnej, ale pamiętajmy, że jesteśmy w roku okrągłej rocznicy wybuchu powstania styczniowego i dla całej Polski to ważne wydarzenie przypominające nasze korzenie, naszą historię walk narodowo-wyzwoleńczych, która nas ukształtowała (…).
Próbujemy uzmysłowić naszym mieszkańcom, jaką mamy historię. Historię, o której należy pamiętać – mówi Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków. – To wielkie przeżycie dla mieszkańców, ale też żywa lekcja historii.
Dla nas to było bardzo ważne wydarzenie, bo w środowisku osjakowskim istnieje już szkoła im. powstańców styczniowych i ten duch patriotyzmu zachowujemy – mówi pani Halina. – A rekonstrukcja przybliżyła nam obraz sprzed 160 lat i zbliżyła nas ta historyczna opowieść. Winniśmy oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla obrony ojczyzny. I bardzo się cieszę, że nas jest tak wielu.
Myślę, że to jest fantastyczny projekt, który pokazuje to, co w naszym programie jest najważniejsze, czyli budowanie wspólnoty, budowanie lokalnej społeczności na podstawie historii, w oparciu o tę historię – podsumowuje Anna Binkowska z Biura Niepodległa.
Posłuchaj okolicznościowych wystąpień Jarosława Trojana, wójta gminy Osjaków, Marcina Przydacza, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, posła na Sejm RP Piotra Polaka i posła na Sejm RP Pawła Rychlika:
Projekt został zrealizowany dzięki dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego z programu „Niepodległa”.