Rejsem historycznymi galarami po Wiśle wodniacy, harcerze i rekonstruktorzy upamiętnili stulecie Bitwy Warszawskiej. Przypomniane zostały walki toczone w obronie przejść przez dolną Wisłę, m.in. na przedmościach Włocławka czy Płocka, a także boje marynarzy Flotylli Wiślanej ze statków „Moniuszko”, „Lubecki” i „Neptun”, walczących pod Nieszawą i pod Bobrownikami.
Rejs rozpoczął się w Płocku, 12 sierpnia, od wystawienia warty honorowej i otwarcia wystawy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconej Tadeuszowi Jeziorowskiemu, 11-letniemu obrońcy Płocka, jednemu z najmłodszych kawalerów Krzyża Walecznych.
Jesteśmy tu przede wszystkim z powodu przypomnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, ale też postaci Tadeusza Jeziorowskiego, bohatera, który uczestniczył w obronie Płocka 18 sierpnia 1920 roku. Postaci, która jest również związana z Łodzią, ze względu na wydarzenia z września 1939 roku. Wtedy to, jako pilot eskadry lwowskiej, walczył w rejonie Ksawerowa i Pabianic i 4 września 1939 roku w trakcie walk powietrznych nad Ksawerowem poniósł bohaterską śmierć, walcząc z samolotami niemieckimi. To jest postać, która jest o tyle ciekawa, że pokazuje jego dokonania jako młodego chłopca, jego drogę życiową w czasach dojrzałości i taką, bym powiedział, dużą chęć uczestnictwa w obronie Polski nie tylko w 1920, ale i w 1939 roku.
– mówił Artur Ossowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.
Wystawieniem warty honorowej i apelem poległych przy Pomniku Poległych Obrońców Wisły 1920 we Włocławku uczczono obrońców przedmościa włocławskiego. Dokładnie w setną rocznicę walki marynarzy Flotylli Wiślanej, walczących 14 sierpnia z oddziałami kawalerii bolszewickiej z korpusu Gaj Chana, wystawiono wartę honorową przy obelisku w Bobrownikach i przy symbolicznej mogile porucznika marynarki Jerzego Pieszkańskiego. Rejs zakończył się 15 sierpnia w Toruniu.
Organizatorem rejsu był szkutnik i przedsiębiorca z Wielunia Wacław Witkowski. Galar wiślany „Marysia” obsadzili członkowie stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy”, drugi galar, „Maria”, został obsadzony załogą cywilną i harcerzami. Komandorem rekonstrukcyjnego rejsu był Wacław Witkowski. Wsparcie dla rejsu zapewniło Starostwo Powiatowe w Wieluniu.
Rejs historycznych galarów wiślanych został zorganizowany w ramach Festiwalu Wisły 2020 „Wisła w ogniu”. Szczegółowa relacja na temat wydarzeń festiwalu dostępna jest tutaj.
Wywiad z bratankiem porucznika pilota Tadeusza Jeziorowskiego, Zbigniewem Jeziorowskim dostępny jest w zakładce Gość Radia ZW.