Działa od drugiej połowy kwietnia i jest wsparciem dla dzieci i młodzieży w trudnych, a nawet krytycznych momentach ich codzienności. Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania zintegrowany z platformami Snapchat i Messenger, bo o tej inicjatywie mowa, uruchomiono przy Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi jako odpowiedź i wsparcie w sytuacjach kryzysowych, które narastały wśród młodych osób w początkowym okresie pandemii. Zainteresowanie okazało się na tyle duże, że telefon działa do tej pory.
– Infolinia i czat są obsługiwane przez siedmiu specjalistów – mówi Ewa Marciniak, zastępca dyrektora RCPS w Łodzi. – Są to pedagodzy, psychologowie, interwenci kryzysowi i terapeuci, doświadczeni w pracy z dziećmi i młodzieżą, dobrze znający sieć pomocową w województwie łódzkim. To jest bardzo ważne, bo pozwala na specjalistyczne i skuteczne prowadzenie interwencji. To, co wyróżnia Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania na tle podobnych form pomocy, to przede wszystkim jego dostępność siedem dni w tygodniu. To bardzo ważne. A także możliwość kontaktu opartego na pisaniu wiadomości, bo oprócz kontaktu telefonicznego uruchomiona jest aplikacja Messengera i Snapchatu.
Dyżurujący specjaliści udzielają wsparcia w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, rozwiązywania konfliktów i nieporozumień. Doradzają w zakresie problemów z używkami i uzależnieniami, epizodami i zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, traumatycznymi przeżyciami, stresem, stratami osobistymi (w tym rozstaniami i żałobą), samouszkodzeniem, myślami i planami samobójczymi oraz problemami wynikającymi z kryzysu wieku dojrzewania.
Kontakt telefoniczny odbywa się pod numerem 726 611 611 w godz. 12.00 – 18.00. Kontakt poprzez Snapchat i Messenger (po wpisaniu pogadajmytutaj) odbywa się w godz. 18.00 – 22.00.
Specjaliści dostępni są codziennie, także w weekendy.
Warto zaznaczyć, że choć inicjatywa funkcjonuje na terenie województwa łódzkiego, z pomocy specjalistów skorzystać może każde dziecko i nastolatek, niezależnie od miejsca jego zamieszkania.