Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach to nowocześnie zaprojektowany obiekt, który powstał dzięki pozyskaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Założeniem projektu było wybudowanie centrum z bankiem nasion w celu gromadzenia i zachowania ex situ bioróżnorodności roślin ogrodniczych oraz roślin towarzyszących uprawom, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem. W budynku mieści się bank nasion, pomieszczenia technologiczne do czyszczenia i suszenia nasion przeznaczonych do przechowywania, pomieszczenie do pakowania i dystrybucji, laboratorium kiełkowania nasion oraz laboratorium ogólne, serwerownia z systemem archiwizacji baz danych z przyłączem światłowodowym, elektroniczny system zarządzania budynkiem oraz pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników. Obiekt pełni również funkcję edukacyjną.
Projekt o wartości prawie 7 milionów złotych, z dotacją z Unii Europejskiej wartości blisko 5 milionów złotych, był realizowany w latach 2019-2022. Główne cele są dwa. Pierwszy z nich to przechowywanie aktywnych zasobów genowych roślin ogrodniczych, które obecnie liczą ponad 10 000 genotypów 70 gatunków – mówił dr Mariusz Chojnowski, kierownik projektu regionalnego centrum bioróżnorodności ogrodniczej realizowanego przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Państwowy Instytut Badawczy.
Posłuchaj więcej:
Powstanie Regionalnego Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej podniosło poziom ochrony bioróżnorodności ogrodniczej poprzez zachowanie nasion szerokiego spektrum genotypów warzyw, roślin sadowniczych, krzewów i bylin ozdobnych, roślin miododajnych, gatunków dzikich pokrewnych roślin ogrodniczych oraz roślin towarzyszących uprawom.
Całkowita wartość projektu to 6 826 500,00 zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 4 717 500,00 zł.