Wczoraj (8 czerwca) otwarte zostało Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Skierniewicach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowiska branżowego, naukowcy, samorządowcy i przedstawiciele władz.
Mam wrażenie, że minęło zaledwie kilka dni, odkąd zastanawialiśmy się wspólnie, jak wesprzeć Instytut Ogrodnictwa, by znalazł godne miejsce na mapie nie tylko województwa i kraju, ale też Europy. Udało się. Wy mieliście pomysł, my znaleźliśmy środki, by Was wesprzeć. Dzięki naszej współpracy zamieniliśmy marzenia w rzeczywistość. Dziękuję za ogrom wykonanej pracy, za to, że razem współpracujemy dla województwa i całego kraju.
– mówił podczas otwarcia Centrum Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji tego przedsięwzięcia. Sami początkowo nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak istotne będzie ono dla budowania polityki bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Dawno temu bioróżnorodność, mnogość genotypów i różnego rodzaju odmian zbóż, warzyw i owoców była naturalna i specyficzna dla każdego regionu, ale rolnictwo się zmieniło, mamy zupełnie inną specyfikę, bioróżnorodność jest zdecydowanie niższa, tym bardziej gratuluję sukcesu w realizacji tego projektu. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa pracy.
– dodał wiceminister rolnictwa Krzysztof Cieciura.
Nowoczesne Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej w Instytucie Ogrodnictwa obejmuje Bank Nasion, Laboratorium Fizjologii Nasion oraz część technologiczną, spełniającą standardy FAO dla banków genów w zakresie przygotowywania do deponowania zasobów genowych w formie nasion. W Centrum została zlokalizowana kolekcja aktywna nasion zasobów genowych roślin ogrodniczych, pozwalająca na zgromadzenie i zachowania ok. 30 tys. genotypów, co skutecznie zabezpieczy bioróżnorodność roślin ogrodniczych oraz regionalne dziedzictwo przyrody, umożliwiając jednocześnie ich udostępnianie zainteresowanym podmiotom.
Budowa Regionalnego Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej przez Instytut Ogrodnictwa była możliwa dzięki współfinansowaniu inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020. Koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł, z czego przeszło 4,7 mln to unijne dofinansowanie przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Fot. lodzkie.pl