Stowarzyszenie dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem” w Skrzynnie organizuje bezpłatne warsztaty w ramach bonu dotacyjnego pozyskanego z Powiatu Wieluńskiego na realizację zadania publicznego w obszarze rozwoju i promocji powiatu wieluńskiego w roku 2022 pod nazwą „Prezenty z tego, co mamy, dla dziecka taty i mamy” oraz realizację zadania publicznego w powiecie wieluńskim w obszarze społecznym i prozdrowotnym w roku 2022 pod nazwą „Zdrowe śniadanie daje moc”.
Do udziału w bezpłatnych warsztatach zgłosiły się placówki z powiatu wieluńskiego, m.in. Szkoła Podstawowa w Skrzynnie, Szkoła Podstawowa w Rudzie, Publiczne Przedszkole nr 3 w Wieluniu, Publiczne Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Skomlinie, Szkoła Podstawowa w Ostrówku, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu oraz Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Janowie. Bezpłatne warsztaty pn. „Prezenty z tego, co mamy, dla dziecka taty i mamy” to wspaniała zabawa, która ma na celu rozbudzenie kreatywności uczniów związanej z ciekawymi sposobami ponownego wykorzystania z pozoru niepotrzebnych odpadów. Każda z placówek uczestnicząca w warsztatach poproszona została o zebranie materiałów recyklingowych, które następnie wykorzystywane są do stworzenia ciekawych wyrobów, tj. upominków dla rodziców, różnorodnych ozdób z opakowań, przyborników oraz obrazków wykonanych sztuką string art.
Warsztaty „Zdrowe śniadanie daje moc” to kuchnia śniadaniowa, w której dzieci mają okazję odkryć nowe, ciekawe kompozycje śniadaniowe (zdrowe przekąski będące alternatywą drugiego śniadania). Zajęcia pobudzają kreatywność uczniów oraz dają umiejętność sprawnego wyboru produktów zdrowych i kolorowych.
Podsumowaniem tych warsztatów jest wspólna degustacja przygotowanych propozycji posiłków.
Obie propozycje warsztatów mają na celu pobudzenie kreatywności, zwiększenie otwartości na nowe, dotąd być może nieznane lub niestosowane, rozwiązania kulinarne oraz rękodzielnicze. Warto dodać, że uczestnicy mają możliwość zabrać wykonane podczas warsztatów kompozycje śniadaniowe lub rękodzielnicze, co – jak wynika z naszych dotychczasowych obserwacji – ma ogromne znaczenie dla dzieci, które chcą w domu pochwalić się swoją pracą. Takie zachowanie ma znaczenie dla budowania własnej wartości przez dzieci, która w dzisiejszym świecie odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Warsztaty to nie tylko aktywna forma spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim nauka wykorzystania różnego rodzaju materiałów, narzędzi do stworzenia niepowtarzalnego rękodzieła oraz art. spożywczych, które często pomijamy na sklepowych regałach. Wartość dodaną warsztatów stanowi możliwość przeniesienia pomysłów z warsztatów do domowej kuchni lub pracowni twórczej, a tym samym wprowadzenie nowych, ciekawych form spędzania wolnego czasu w gronie rodziny.