Ludzie ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie połączone. To, co przeżywasz w ciągu dnia wpływa na to, jak się czujesz. To, co się dzieje z Twoim ciałem wpływa na to, jak reaguje Twój umysł. A to, co się dzieje z Twoim umysłem ma bezpośredni wpływ na to, co odczuwasz całkowicie fizyczne. Twoja psychika ma ogromny wpływ na Twoje ciało. Doskonałym przykładem tego są choroby somatyczne. Co warto o nich wiedzieć? Przeczytaj!
Na pewno znasz to uczucie. Zaczynasz się stresować, bo masz zdecydowanie za dużo na głowie – w pracy za dużo się dzieje, masz problemy w domu czy po prostu musisz wystąpić publicznie przed dużą grupą obcych ludzi i nie czujesz się z tym najlepiej. Możesz się wtedy zacząć stresować, a Twój stres zaczyna przekładać się na to, jak się czujesz fizycznie – możesz mieć dreszcze, czuć uderzenia gorąca, Twoje ręce mogą zacząć się trząść, Twój brzuch i głowa mogą zacząć boleć. To najprostsze przykłady tego, jak Twój umysł jest w stanie wpływać na Twoje ciało. Dlatego też istnieje pojęcie chorób somatycznych.
Czym są choroby somatyczne?
Choroby somatyczne zwane są też schorzeniami psychosomatycznymi. To konkretne objawy fizyczne, jednak lekarze nie są w stanie znaleźć żadnych problemów z Twoim organizmem, by znaleźć ich powód. Często osoby, które cierpią na schorzenia psychosomatyczne dużo czasu spędzają u lekarzy, próbując się właściwie zdiagnozować. Brak właściwej diagnozy budzi coraz większą frustrację i może tylko nasilać objawy somatyczne.
Często bywa też tak, że dla osób trzecich zachowanie osób, które cierpią na choroby somatyczne przypomina zaburzenia hipochondryczne. Jednak osoba z chorobami somatycznymi wcale nie jest hipochondrykiem. Nie wydaje jej się, że cierpi na jakąś chorobę – naprawdę jest ofiarą schorzenia. Nie wyolbrzymia swojej sytuacji i w żadnym wypadku nie symuluje. Cierpi i nie może namierzyć powodu swojego cierpienia.
Choroby somatyczne nie są bowiem związane z nieprawidłowościami w ciele. Dlatego lekarze nie są w stanie znaleźć choroby w toku kolejnych badań. Wszystko to dzieje się w głowie pacjenta. Choroby somatyczne mogą pojawić się przy wielu schorzeniach psychicznych i zaburzeniach emocjonalnych. Mogą być następstwem schizofrenii, depresji, zaburzeń nerwowych i wielu innych.
Objawy somatyczne
Objawy chorób somatycznych mogą być bardzo różnorodne. Każdy człowiek może przecież reagować inaczej, a w tym przypadku wszystko zależy od umysłu danego człowieka. Wśród objawów somatycznych można wymienić wiele różnorodnych dolegliwości. Wśród rodzajów somatycznych wymienić można:
• Zaburzenia czuciowe – tutaj mogą pojawić się wszelkie bóle ciała, które nie mają żadnego wyjaśnienia w fizycznym stanie zdrowia danej osoby. Tutaj też mieszczą się problemy ze spadkiem libido i inne problemy natury seksualnej, które też nie mają żadnego wyjaśnienia w fizycznym stanie zdrowia danej osoby;
• Zaburzenia poznawcze lub obsesyjne – tutaj wymienić można zaburzenia hipochondryczne, które mogą się wykształcić z powodu choroby somatycznej. Mogą też pojawić się zaburzenia dysmorfofobiczne. W tym przypadku osoba chora nabiera całkowicie błędnego, bardzo negatywnego przekonania o własnym ciele;
• Zaburzenia dysocjacyjne – w tym przypadku mowa o fudze lub amnezji dysocjacyjnej, dysocjacji zaburzeń ruchu, drgawek czy nawet objawów, które kojarzone są zazwyczaj z opętaniem. Tego typu zaburzenia bardzo często pojawiają się w przypadku ciężkich traum, których doznał dany człowiek.
Wszystkie schorzenia somatyczne są bardzo uciążliwe i mogą znacząco obniżyć komfort życia danej osoby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychoterapeuta-warszawa/
Psychoterapia – wsparcie w procesie radzenia sobie z chorobą somatyczną
Walka z chorobą somatyczną zaczyna się od namierzenia przyczyny wykształcenia się tego schorzenia. Należy zająć się bowiem przede wszystkim leczeniem przyczyny, przez którą się pojawiły. Najpierw jednak trzeba wykluczyć fizyczne przyczyny konkretnych objawów. Jeśli z badań wyjdzie, że ciało człowieka jest zdrowe, należy zająć się jego psychiką.
Psychoterapeuta to specjalista, który może wspierać osobę dotkniętą objawami psychosomatycznymi w procesie zdrowienia. W toku psychoterapii może pomóc mu zrozumieć skąd się biorą jego problemy, pomóc mu zrozumieć chorobę, która go dotyka i nauczyć się z nią walczyć.
Psychoterapeuta może pomóc zrozumieć mechanizmy, które rządzą danym człowiekiem i pomóc mu zrozumieć jego własne emocje i to, co przeżywa w danej chwili. Może pomóc mu też zrozumieć, dlaczego w określonych sytuacjach reaguje w dany sposób.
Psychoterapeuta może też pomóc w opanowaniu stresu i nauczyć daną osobę jak sobie z nim radzić w zdrowy i skuteczny sposób. A obniżenie poziomu stresu w organizmie może bardzo pomóc w opanowaniu objawów somatycznych.
Bardzo często też w leczeniu zaburzeń, które powodują objawy somatyczne warto podjąć leczenie psychiatryczne, poza psychoterapią. Lekarz psychiatra może przepisać leki i otoczyć medyczną opieką, która jest wskazana w takich przypadkach.