Prawie 200 młodych aktorów z przedszkoli i szkół podstawowych, które są prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, wystąpiło na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Lututowie. Wystawiono 12 przedstawień, których tematem przewodnim było osiem błogosławieństw w odniesieniu do literatury polskiej. Wszystko odbyło się w ramach XV Przeglądu Teatrów Szkolnych i Przedszkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
W każdej naszej szkole są zespoły teatralne i ten przegląd jest dla wszystkich szkół. – podkreśla Agnieszka Wasilewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. św Bernadety Soubirous w Trzcince, sekretarz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. – Organizujemy go w regionach ze względu na zwiększoną liczbę grup.Do tej pory był zawsze w Częstochowie gdzie przyjeżdżało kilkanaście grup. W tym momencie mamy z klas I – VIII przeszło 70 występów i 30 z przedszkoli. Tak więc do obejrzenia mamy przeszło 100 spektakli (…).
Jestem pod ogromnym wrażeniem tych młodych aktorów, ale też jestem pod wielkim wrażeniem organizacji tego przeglądu. – mówi ksiądz Waldemar Gruszka, proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Lututowie. – Każdy spektakl ma jakiś morał, więc w Wielkim Poście to jest wielkie przesłanie.
Z roku na rok jakość tych występów jest coraz lepsza. – podkreśla Marek Pikuła, burmistrz Lututowa. – Mam przyjemność uczestniczyć w tych wydarzeniach i cieszę się, że właśnie ten jubileuszowy przegląd jest w Miejskim Ośrodku Kultury w Lututowie. Jest to dla nas wyróżnienie i wielka radość że Lututów może być promowany przez występy tych młodych ludzi (…).
Szkołę Podstawową SPSK w Kadłubie (powiat wieluński) reprezentowała grupa teatralna pod kierunkiem Katarzyny Sójki i Karoliny Nawrockiej. Młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl „O rybaku i złotej rybce”, który zyskał uznanie jury i zdobył III m-ce wśród przedszkoli.
Bajka znana jest prawie każdemu dziecku, ale ona ma głębszy sens i morał, że władza, pieniądze i chciwość mogą być dla nas zgubne. – mówi Karolina Nawrocka.
Teatr szkolny, to nie jest tylko kolejne zajęcie edukacyjne w ramach zajęć rozwijających. My traktujemy teatr jako metodę pracy wychowawczej. – podsumowuje Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Szkół Katolickich, która była również w jury przeglądu. – To umiejętność nawiązywania wzajemnej relacji, praca zespołowa i praca nad słowem. To ma wielkie znaczenie, bo jakość wypowiadanych słów, kwestii przez aktorów powoduje, że zapadają nam w pamięć i kształtują naszą osobowość.
Posłuchaj rozmowy z naszym gościem.
XV Przegląd Teatrów Szkolnych i Przedszkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Nagrodzone zespoły teatralne otrzymały nagrody w postaci statuetek. Nie zabrakło również poczęstunku dla wszystkich uczestników.