Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest „Przyszłość teraz!”. Główne wydarzenia festiwalowe zaplanowano w Łodzi w dniach 10-18 września, ale już 14 sierpnia będzie można wziąć udział w otwartych koncertach w podwórkach kamienic w ramach obchodów 75. rocznicy urodzin Daniela Libeskinda, a 15 sierpnia – w Łódzkim Pikniku Różnorodności w Parku Ocalałych.
Wśród biletowanych wydarzeń muzycznych są: koncert otwarcia z udziałem Patryka Pietrzaka, zespołu Muchy i izraelskiej multiinstrumentalistki Keren Tannenbaum; widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” na kanwie powieści Olgi Tokarczuk w wykonaniu m.in. Agaty Zubel, trio Bastarda i Lutosławski Quartet; koncerty białoruskiej grupy Superbesse i niemieckiej The Notwist.
W programie także cztery premiery teatralne: „Król Bawełny”, realizowany we współpracy FŁ4K i Teatru Lalek Arlekin, jest to opowieść o najpotężniejszym łódzkim fabrykancie czyli Karolu Scheiblerze. W programie także inscenizacja work in progress uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej sztuki Maliny Prześlugi „Debil” we współpracy Festiwalu z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W programie także koprodukowana z łódzkim Teatrem Nowym „Ludowa Historia Polski” na podstawie bestsellerowej książki Adama Leszczyńskiego oraz „Powrót Odysa” St. Wyspiańskiego, realizowany w koprodukcji z Teatrem Pinokio w Łodzi.
– informowała Justyna Tomaszewska, rzeczniczka Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
W programie działań festiwalowych są także wydarzenia bezpłatne. Część wymaga wstępnej rezerwacji: pokaz filmu @miriamfrompoland w reżyserii Piotra Szczepańskiego, warsztaty uważności dla dorosłych i spacery filozoficzne dla dzieci w nurcie głębokiej ekologii. Całkowicie otwarte dla publiczności i niewymagające zapisów są: koncert ukraińskiej gwiazdy rapu Alyony Alyony z setem DJ-skim w wykonaniu Kostka Usenki w Klubie Konkret, filmowe i książkowo-filmowe spacery po Łodzi, Łódzki Piknik Różnorodności i Piknik Międzypokoleniowy z koncertem Majki Jeżowskiej i zespołu Dikanda w Parku Ocalałych. Między 1 a 15 września można też oglądać wystawę „Wolne miejsce” na billboardach w przestrzeni miasta.
Wydarzenia odbędą się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki, Teatrach: Nowym, Arlekinie i Pinokio, Kościele ewangelicko-augsburskim im. Św. Mateusza, a spektakl „Król Bawełny”, poświęcony postaci Karola Scheiblera – w należącej ongiś do łódzkiego fabrykanta zabytkowej, remontowanej właśnie elektrowni na terenie Fuzji Łódź.
Program Festiwali dostępny jest na stronie www.4kultury.pl.