Jest pan pierwszym Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, który odwiedził naszą Małą Ojczyznę – Gminę Lututów – mówił burmistrz Lututowa Marek Pikuła, witając Prezydenta RP Andrzeja Dudę na uroczystych obchodach nadania praw miejskich dla miejscowości Lututów. Wcześniej, po mszy świętej celebrowanej przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, na miejscowym rynku odsłonięto pomnik powstały dla uczczenia nadania praw miejskich dla Lututowa. Główna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej.
Burmistrz Marek Pikuła podkreślał, że wizyta głowy państwa to ogromny zaszczyt dla całej społeczności Lututowa: Jest to również ogromne wyróżnienie, że skorzystał pan z naszego zaproszenia i w tej szczególnej dla nas chwili jest pan z nami, by wspólnie świętować to wyjątkowe i jakże podniosłe wydarzenie, jakim jest niewątpliwie nadanie praw miejskich dla miejscowości Lututów. Po tych słowach burmistrz Pikuła zaprosił Prezydenta RP i zgromadzonych na uroczystości gości do obejrzenia projekcji multimedialnej „Lututów, Małe Miasto, Wielcy Ludzie”. Do tego filmu odniósł się również Prezydent w swoim wystąpieniu.
Bardzo dziękuję za to zaproszenie, panie burmistrzu, na dzisiejszą uroczystość, kiedy formalnie świętujecie państwo przywrócenie praw miejskich swojemu miastu. Miastu, które ma bardzo długą historię i śmiało można o nim powiedzieć, że jest miastem starym – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent RP, Andrzej Duda. – Bo jeżeli źródła historyczne mówią, że prawa miejskie po raz pierwszy zostały nadane Lututowowi w 1405 lub 1406 roku, to ponad sześćsetletnia historia musi robić wrażenie. I kiedy spojrzy się na miasto, kiedy spojrzy się na jego zabudowę, kiedy chociażby zobaczy się także ten film i zobaczy się także charakter ludzi mieszkających tutaj, jak również ich sposób życia – widać, że to po prostu jest miasto, czyli że to wcześniej także w swojej charakterystyce było miasto, tylko brakowało mu tego niezwykle istotnego, formalnego dodatku, jakim jest posiadanie praw miejskich – praw miejskich, które kiedyś były, które wreszcie zostały miastu przywrócone. Kiedy spojrzy się w meandry tutejszej historii, to jasno można z nich wyczytać, dlaczego Lututów w 1870 roku, sto pięćdziesiąt lat temu, te swoje prawa miejskie utracił. Patrząc i licząc, że jedno pokolenie mieszkańców to jest trzydzieści lat, można powiedzieć, że to było pięć pokoleń temu, a więc co najmniej te trzy pokolenia pośrodku swojego miasta, jako posiadającego legalny status miejski, nie widziały. Ta utrata praw miejskich, odebranie ich wtedy przez władze carskie, wiązała się z postawą tutejszych mieszkańców. Wiązała się z tym, że mieszkańcy tej ziemi byli powstańcami styczniowym, byli z powstańcami styczniowym, wspierali ich i twardo stawiali opór rusycyzacji, stawiali opór rosyjskiemu wtedy najeźdźcy – okupantowi, byśmy dzisiaj powiedzieli, a historycznie mówimy: rosyjskiemu zaborcy (…)
Prezydent RP Andrzej Duda przekazał na ręce burmistrza Lututowa flagę Rzeczypospolitej Polskiej wraz z listem gratulacyjnym z okazji ponownego nadania praw miejskich dla Lututowa.
Podczas uroczystości burmistrz Lututowa odznaczył medalem okolicznościowym 26 osób. Nie zabrakło również życzeń, gratulacji, kwiatów i upominków składanych na ręce nowego burmistrza Pikuły.
Podkreślane tutaj było wiele razy, że jest to moment historyczny i na pewno jest to bardzo znaczące wydarzenie w historii nie tylko Lututowa, ale tak że powiatu wieruszowskiego – mówił starosta wieruszowski, Andrzej Szymanek. – Powiedzenie polskie mówi: do trzech razy sztuka,. Mamy dzisiaj po raz trzeci nadawany status dla Lututowa jako miasta. Myślę, że skoro to jest trzecie nadanie, to będzie trwało i że nigdy tak się nie stanie, że Lututów znów przestanie być miastem. Z tego punktu widzenia trzeba powiedzieć, że jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, że jesteśmy świadkami, jako przedstawiciele samorządu, jako przedstawiciele wspólnoty lokalnej, ważnego, historycznego wydarzenia dla samej miejscowości Lututów, jak również powiatu wieruszowskiego.
Przede wszystkim należy w tym momencie podziękować panu burmistrzowi Markowi Pikule za to, że odważył się przystąpić do tego, co prawda administracyjnego, ale trudnego procesu – podkreślał Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. – Bardzo serdecznie gratulujemy, panie burmistrzu. Dziękujemy też za to, że Ziemia Łódzka, historyczna ziemia wieluńska wzbogaciła się o kolejne miasto. Życzymy oczywiście dalszego rozwoju, żeby te wieżowce, bloki, fabryki, inwestycje były na terenie miasta i gminy realizowane.
Powiat wieluński reprezentowany był bardzo licznie. Gratulacje i kwiaty złożyli: radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Andrzej Chowis i jednocześnie sekretarz powiatu wieluńskiego, przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Owczarek, wicestarosta Krzysztof Dziuba oraz starosta Marek Kieler, który przekazał cenny obraz Artura Kardamasza (Jabłoń za złotym tle): Pragnę złożyć serdeczne gratulacje panu burmistrzowi, jak i mieszkańcom miasta Lututowa. Ten obraz niech będzie zwiastunem dobrobytu i zamożności mieszkańców. Jest to zielone jadło, zielony kolor, czyli że nastąpi rozwój, a złoto jest oznaką dobrobytu. Życzę wszystkiego dobrego w imieniu władz powiatu wieluńskiego, które są tutaj obecne w komplecie. Bardzo się cieszymy, że to, co kiedyś było celem, zostało teraz zrealizowane – mówił starosta Kieler.
Pięknym gestem było również przekazanie przez wójtów powiatu wieluńskiego tablicy z godłami wszystkich gmin. Wręczyli je na ręce burmistrza Aleksander Owczarek, wójt gminy Biała i Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko.
Miłym akcentem uroczystości były występy dzieci i młodzieży z Miejskiego Ośrodka Kultury i Szkoły Podstawowej w Lututowie. Na zakończenie każdy mógł zwiedzić wystawę poświęconą historii Lututowa oraz spróbować potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Lututów oraz przez mieszkańców gminy Lututów. Stoiska te odwiedził również Prezydent Andrzej Duda, przedłużając o prawie godzinę swoją wizytę w Lututowie.