W piątek w MGOKiS-ie w Praszce odbyła się doroczna gala Sztam – symbolicznych statuetek wręczanych jako wyraz podziękowania za współpracę i wsparcie dla działań kulturalnych i sportowych na terenie gminy. W tym roku uhonorowano dwie kobiety.
Galę poprowadzili Jacek Pac, dyrektor MGOKiS-u, i Jarosław Knaga, zastępca dyrektora ds. sportu.
Za sukcesem wielu działań kulturalnych czy sportowych często stoją ludzie, którzy nie chcą, aby o nich mówiono. Do takich osób należy laureatka nagrody. Osoba skromna, ciepła, serdeczna, mająca wiele pomysłów wspierających i promujących formy Neapco, również przy wykorzystaniu obiektów MGOKiS. Mamy przyjemność od wielu lat wspólnie organizować turnieje Praszka Cup, Neapco Cup czy ostatnio Nocny Maraton Pływania. To nasz łącznik ze sztabu w wielu innych projektach kulturalnych czy sportowych, organizacyjna perfekcjonistka. Miło mi poinformować, że pierwszą laureatką Nagrody Sztamy 2023 jest pani Marta Cieśla – mówił Jarosław Knaga podczas gali.
Jestem zaskoczona, wzruszona. Uwielbiam pomagać, wspierać te lokalne inicjatywy, oby było tego jak najwięcej. Dzięki temu, że pracuję w firmie Neapco, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem, możemy to wspólnie koordynować, a nasi pracownicy są ogromną częścią tych wydarzeń. Dziękuję! – mówiła nagrodzona Marta Cieśla.
Zaczęło się 10 lat temu, inicjatywą pań 50+ i potrzebą rozpoczęcia zajęć gimnastycznych dla osób dorosłych połączonych z promocją zdrowego trybu życia. Dzięki dzisiejszej laureatce zdążyliśmy. Polecona przez znajomego osoba okazała się być „strzałem w dziesiątkę”. Ponad opieką instruktorską nasze panie otrzymały drugiego anioła stróża […]. Cotygodniowe spotkania gimnastyczne w sali domu kultury w Praszce owocują uśmiechniętymi buziami uczestniczek. W ślad za paniami poszli panowie. Wychodzą na marsze z kijkami, gimnastykę w plenerze, również do Centrum Sportu Kotwica. Tym aniołem stróżem potrzeb zdrowotnych naszych mieszkańców i prowadzącą zajęcia, których zazdroszczą nam sąsiednie gminy, jest laureatka Sztamy 2023 Teresa Gableta – mówił Jacek Pac, odczytując, do kogo trafi druga Sztama.
Bardzo dziękuję. Chciałam podziękować pani Tereni Kalinowskiej za to, że zainicjowała tę gimnastykę, panu dyrektorowi, że się zgodził, koledze, że mnie polecił, wszystkim paniom, które przez tyle lat ze mną ćwiczą, a ich mężowie mówią, że przychodzą do mnie na fikołki. Dziękuję za uśmiech, za życzliwość, za wsparcie i życzyłabym wszystkim, żeby spotykało ich samo dobro i by umieli się nim dzielić z innymi – mówiła ze sceny Teresa Gableta.
Jak mówi Jacek Pac, dyrektor MGOKiS-u w Praszce, sama nazwa nagrody Sztama ma znaczenie symboliczne:
Trzymać z kimś sztamę to zaufanie – to zaufanie uściśnięcia dłoni. Tak jak uściśnięcie dłoni ma tę wartość historyczną. Nagą dłoń podawał król, wiedząc, że tam z drugiej strony nie ma zatrutego pierścienia. Otwarta dłoń była symbolem zaufania, może też wsparcia.
Galę uświetnił koncert trio akordeonowego Free Accordions z Warszawy:
Laureaci z lat poprzednich:
2014 rok: Neapco Praszka, GS Praszka, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Praszka, Lidia Latusek.
2015: Goskom, OSP Praszka, Bajlandia – Tomasz Stanaszek, Barbara Owczarek.
2016: Flora Praszka, firma Dylong – Mirosław Dylong, Bolek-Hurt Kościeliska, Anna Dwornicka i Barbara Jędryszek.
2017: Imsyda – Sylwester Imiełowski, „Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno”, Fotofax – Krzysztof Szczepański, Ryszard Jakubowski i Józef Jakubowski.
2018: Radio Ziemi Wieluńskiej, Publiczna Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Oleśnie, Metal-Tech, Waldemar Krupa.
2019: Szkoła Podstawowa nr 3 w Praszce, Studio Dudi – Piotr Dudek, Jan Gędek.
2022: Anna Gędziorowska, Ewa Rychter.
Fot. Gabriel Wyględacz/Radio Ziemi Wieluńskiej