Praszkowskie Koziołki to statuetki wręczane od 2008 roku dla osób, firm, organizacji oraz instytucji wyróżniających się w swej działalności. W tym roku przyznano je podczas obchodów 631. rocznicy nadania Praszce praw miejskich. Nagrodzono cztery osoby, m.in. Mariana Stasiaka z Gany, miłośnika historii lokalnej:
Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu burmistrzowi za takie wyróżnienie, nie spodziewałem się, podziękować kapitule, mieszkańcom Gany, którzy zgłosili moją kandydaturę do konkursu. Historia Praszki, historia straży jest też w Muzeum Pożarnictwa w Szwecji. Tam jest grupa polonijna, która ma wgląd do tych materiałów. Promujemy Praszkę również na arenie międzynarodowej.
Serdecznie dziękuję kapitule, rodzicom za zgłoszenie, nie spodziewałam się tego absolutnie. Zawsze powtarzam, że to co robię z dzieciakami, robię to dla nich. Działalność na rzecz innych, uczenie wrażliwości to ważna cecha, w dzisiejszych czasach szczególnie. – mówiła Beata Mateusiak-Bagińska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce.
Dziękuję kapitule za wyróżnienie, w imieniu swoim i Pań 50+ po prostu dziękujemy. – mówiła ze sceny Teresa Kalinowska, która od 2016 roku prowadzi tę grupę.
Działam w sporcie, ostatnio kolarskim, dla przyjemności. Cieszę się, że inni też uczestniczą w tych rajdach. 21 maja kolejny rajd, zatem zapraszam serdecznie. Dziękuję bardzo! – mówił ostatni laureat nagrody Jerzy Rasztar, współzałożyciel Strojeckiej Grupy Cyklistów, który z powodzeniem organizuje rajdy rowerowe.
Nagrodę honorową za całokształt działalności przyznano Marii Zenonie Morawiak. To poetka, ale też autorka pieśni religijnych, fraszek i wierszy.
Od 14 lat wyróżniamy osoby w naszej gminie, które znaczą wiele, bo działają w sferze tak zwanej społecznej. Powstała ta nagroda burmistrza, którą mam okazję wręczać, a od dwóch lat jeszcze mamy hasło przed dom kultury zainicjowane „Praszka – poznajmy się”. Chciałbym, żebyśmy się poznali wewnętrznie i żeby nas poznawano na zewnątrz – mówił burmistrz Jarosław Tkaczyński – Serdecznie gratuluję nominacji. Cieszę się, że społeczności lokalne wyróżniają swoich liderów w pracy społecznej, kulturalnej czy sportowej.
Zgromadziliśmy się, aby uczcić szczególny moment w naszej małej ojczyzny, Rocznicę 631-lecia nadania praw miejskich. Powstanie naszego miasta związane jest z dwiema postaciami: Królem Władysławem Jagiełło oraz Piotrem z Kowali Wierusz-Kowalskim, herbu Wieruszowa. Pierwszy z nich w 1391 roku rozpoczął wojnę z księciem opolskim Władysławem Opolczykiem o odzyskanie dla Korony Polskiej historycznej ziemi wieluńskiej. Drugi jako przedstawiciel szlacheckiego rodu na tej ziemi wspierał polskiego władcę w jego działaniach. 7 maja 1392 roku król Władysław Jagiełło nadał Piotrowi z Kowali przywilej, na mocy którego z części wsi Michałów założył miasto Praszka. Można to traktować jako wyraz wdzięczności władcy za poparcie udzielone mu podczas wspomnianego konfliktu. Akt ten potwierdził w roku 1456 syn Jagiełły, Kazimierz Jagiellończyk. – przypomniała Barbara Adamska, instruktorka praszkowskiego M-GOKiS-u.
Fot. Gabriel Wyględacz / Radio ZW