Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce po raz kolejny zorganizował galę, podczas której wręczono wyjątkowe statuetki – Sztamy. To wyróżnienie dla firm, instytucji, stowarzyszeń czy osób indywidualnych, które poprzez współpracę z praszkowskim MGOKiS-em w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju kultury i sportu na terenie gminy.
Jesteśmy w gronie tych osób, które troskliwie myślą o kulturze i sporcie, o naszej działalności, w której myślimy przede wszystkim o dzieciach i młodzieży, ale także o dorosłych mieszkańcach – mówił Jacek Pac, dyrektor ośrodka, witając tych, którzy odpowiedzieli na zaproszenie MGOKiS-u i pojawili się w środę wieczorem w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Praszce. – Sztamy są taką symboliczną statuetką, którą dziękujemy za tę otwartość osobistą czy też poprzez działalność firm i instytucji, którymi Państwo zarządzacie, i to jest ten wieczór, w którym to Państwo jesteście najważniejszymi gośćmi. (…) Samo spotkanie z Wami jest dla nasz niesamowitym przeżyciem i chwilą, w której możemy się z Państwem spotkać i porozmawiać – kontynuował dyrektor Pac, a towarzyszący mu na scenie wicedyrektor ds. sportu Jarosław Knaga, dodał: – Dzisiejszy wieczór jest dla nas kolejną okazją, aby powiedzieć Państwu: dziękujemy. Dziękujemy że jesteście z nami, że wspieracie naszą codzienną działalność.
Chwilę później zebrani poznali dwie laureatki tegorocznych Sztam. Jak się okazało, zostały nimi dwie wyjątkowe kobiety, które przez lata swoim szczerym zaangażowaniem, otwartością i kreatywnością przyczyniły się i nadal przyczyniają do rozwoju kultury na terenie gminy Praszka. Są nimi Anna Gędziorowska i Ewa Rychter, które nie kryły zaskoczenia, gdy przedstawiano ich sylwetki i dokonania tuż przed wręczeniem wyróżnień.
Zaskoczenie wielkie, gdybym wiedziała, to jakoś bym się wystroiła – mówiła po otrzymaniu Sztamy Anna Gędziorowska.
Ogromne zaskoczenie. Zaproszono mnie tutaj. Przyszłam z moją panią dyrektor, mówiłam: zobaczymy, kto wygra. Tak na spokojnie, a tutaj nagle taka niespodzianka – dodaje druga z laureatek Ewa Rychter.
Miła niespodzianka, ale byłoby lepiej, gdyby ktoś coś wcześniej szepnął – dopowiedziała z uśmiechem Anna Gędziorowska.
Za co wyróżniono wyjątkowe panie?
Swoim serdecznym zaangażowaniem i serdecznym podejściem do każdego urzeka nas wszystkich. Działa tu, działa tam, tworzy piękne bukiety kwiatów z bibuły i wieńce dożynkowe na uroczystości w tutejszej parafii (…). Jej talent wielokrotnie uznawany był w konkursach plastyki obrzędowej. Z przyjemnością dzieli się swoim talentem z dziećmi i młodzieżą, organizując warsztaty quillingu, szydełkowania i tworzenia bukietów z bibuły – mówiła o Annie Gędziorowskiej instruktorka Świetlicy Wiejskiej w Rosterku Dominika Góra, dodając: – Współtworzy Zespół Pieśni Ludowej „Prosna”, kreuje niezapomniane postacie sceniczne, działając w Twoim Teatrze. Teatrze Dorosłych. Współtworzy chór parafialny w Strojcu. Zawsze uśmiechnięta z dobrym słowem pocieszenia i wsparcia.
Drugą laureatkę tegorocznej Sztamy przybliżyła pracownica recepcji pływalni Nemo w Praszce Sylwia Pawelczak.
Od blisko trzydziestu lat zaangażowana w działalność naszego ośrodka (MGOKiS w Praszce, przyp. red.). Osoba o wielkim sercu, ale wymagająca, pełna twórczej energii. Prowadzone przez nią zespoły osiągały wiele sukcesów i były chlubą naszej gminy. Spod jej skrzydeł wyfrunęło w świat wiele pokoleń rozwijających talent na zajęciach rytmiki, Teatrzyku Żywego Planu „Art” oraz Zespole Tańca Nowoczesnego „Fun”.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Tradycją gali Sztamy jest część artystyczna, którą organizatorzy traktują jako swoisty prezent dla zaproszonych gości. W tym roku ta część była wyjątkowa. W krainę magii i czarodziejskich sztuczek zabrał przyjaciół praszkowskiego MGOKiS-u katowicki iluzjonista Patryk Król. Do każdej prezentowanej sztuczki zapraszał kogoś z widowni, a na zakończenie każdy miał możliwość spotkać się oko w oko z iluzjonistą przy jego stoliku, by poznać kilka, niezwykle efektownych trików karcianych czy z metalowymi obręczami lub monetami. Było co podziwiać.
Pierwsze Sztamy wręczono w 2014 roku. Wyróżniono nimi wówczas: firmę Neapco, Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec w Praszce i Lidię Latusek.
W 2015 roku nagrodzono: gminną spółkę Goskom, Ochotniczą Straż Pożarną w Praszce, Tomasza Stanaszka wraz z jego firmą Bajlandia i Barbarę Owczarek.
Rok później statuetki trafiły do przedsiębiorstwa Flora, Mirosława Dylonga, firmy Bolek-Hurt oraz Anny Dwornickiej i Barbary Jędryszek.
W 2017 roku kolejne Sztamy trafiły do przedsiębiorstwa Imsyda, redakcji Kulis Powiatu Kluczbork Olesno, Krzysztofa Szczepańskiego (Fotofax) oraz panów Ryszarda Jakubowskiego i Józefa Jakubowskiego.
Kolejne statuetki wręczono w 2018 roku, a laureatami Sztam zostali: Radio Ziemi Wieluńskiej, Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Oleśnie, firma Metal-Tech oraz Waldemar Krupa.
Po raz ostatni przed pandemią COVID-19 statuetki wręczono w 2019 roku. Otrzymali je wówczas: Ewelina i Piotr Dudkowie ze Studia Graficznego Dudi, Jan Gędek ze Strojca i Szkoła Podstawowa nr 3 w Praszce.