Oficjalnie, według danych aktualnych na piątek 11 marca, na terenie gminy Praszka jest ich blisko dziewięćdziesiąt. Ponad połowa to kobiety. Reszta, to dzieci w różnym wieku –od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Mowa oczywiście o obywatelach Ukrainy, którzy w Praszce i okolicach znaleźli schronienie. Spora część z nich spotkała się we wtorek z pracownikami Zespołu Placówek Specjalnych i przedstawicielami gminy, by poznać się, wymienić kontaktami i choć na chwilę zaznać normalności. Z dala od syren alarmowych, nalotów i obaw o własne zdrowie i życie.
To nieformalne spotkanie, które odbyło się z okazji Dnia Kobiet, było także zaproszeniem na drugie, już oficjalne, które dziś zorganizowano w Miejskim Domu Kultury w Praszce. Na nim zainteresowani dowiedzieli się, jakie możliwości ma gmina w zakresie zapewnienia nauki dla dzieci oraz pomocy w załatwianiu wszelkich formalności w odniesieniu do zapewnienia opieki zdrowotnej, socjalnej, a także rekreacji czy znalezienia zatrudnienia.
W imieniu nas wszystkich chciałam bardzo podziękować za to ciepłe przyjęcie. Jesteśmy pod wrażeniem waszej otwartości i gościnności. Dziękujmy za możliwość wzajemnego poznania się i rozmowy, a przede wszystkim za to, że teraz możemy być spokojni. Stan, w jakim przyjechaliśmy tutaj, był bardzo ciężki ze względu na to, co przeżyliśmy po drodze. Tutaj odzyskaliśmy spokój, tutaj czujemy się bezpiecznie – mówiła Lila, zabierając głos w imieniu wszystkich ukraińskich kobiet, które były obecne na wtorkowym spotkaniu.
Sam moment, kiedy one wraz z dziećmi znalazły się u nas i usłyszały swój język, to już sprawiło, że poczuły się bezpieczniej – mówi Mirosław Kowalczuk, pochodzący z Ukrainy mieszkaniec Praszki, który został powołany przez starostę oleskiego na stanowisko koordynatora ds. uchodźców przebywających na terenie powiatu. – Polacy telefonują do mnie i proponują mieszkania, domy, transport – wszystko, by pomóc tym ludziom. A z kolei Ukraińcy płaczą, że nie mają dachu nad głową i moim obowiązkiem było przekształcić się z roli tłumacza w rolę takiego pośrednika pomiędzy jedną a drugą stroną. Cieszę się, że mam szansę pomóc tym ludziom.
Dzień Kobiet zorganizowany tutaj z inicjatywy środowiska Zespołu Placówek Specjalnych (…) jest między innymi po to, by paniom z Ukrainy stworzyć namiastkę normalności w tym trudnym okresie – mówi Krzysztof Pietrzyński, sekretarz gminy. – By mogły poznać się ze sobą, wymienić się kontaktami, zacząć się spotykać i zacząć prowadzić takie względnie normalne życie.
Przybyłe na spotkanie kobiety miały także okazję poznać się z przedstawicielką Stowarzyszenia Janko Muzykant, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło na terenie gminy organizowanie zbiórek darów na rzecz uchodźców, a obecnie stanowi jedno z centrów dystrybucji i koordynacji pomocy, którą okazują mieszkańcy Praszki i okolic.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Jesteśmy zszokowani tak wielkim odzewem mieszkańców. Nie spodziewaliśmy się takiej reakcji – mówi Anna Moniak. – Na chwilę obecną najbardziej potrzebne są piżamy, bo wciąż tego jest mało. Kapcie i inne najprostsze rzeczy codziennego użytku, no i żywność – przede wszystkim ta długoterminowa.
Wszelkich informacji odnośnie do aktualnych potrzeb można szukać przede wszystkim w siedzibie stowarzyszenia – Praszka, ul. Parafialna 1. Jest już oznakowanie w miarę dobrze zrobione, więc myślę, że każdy trafi. Po strzałkach do celu – dodaje przedstawicielka stowarzyszenia. – Zapraszamy do dalszej współpracy, bo razem możemy wiele.
Posłuchaj relacji z wtorkowego spotkania:
Dziś w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, a dokładnie w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, odbyło się natomiast spotkanie, podczas którego zebrani mieli możliwość zapoznać się z ofertą wsparcia, jaką zapewnia gmina. Pojawiły się więc informacje dotyczące kwestii formalnych związanych z rejestracją i wystąpieniem z wnioskiem o nadanie PESEL-u (będzie on konieczny do możliwości skorzystania np. z opieki zdrowotnej czy pomocy w formie świadczeń 300+ i 500+), możliwości zapewnienia dzieciom nauki w przedszkolach i szkołach, a także udziału w zajęciach sportowych czy kulturalnych prowadzonych przez MGOKiS w Praszce (m.in. zajęcia w domu kultury, czy dostęp do obiektów sportowych, czyli hali Kotwica i pływalni Nemo). Przekazane zostały także informacje dotyczące pojawiających się już propozycji podjęcia pracy.
Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Praszki Jarosławem Tkaczyńskim:
Zarówno na wtorkowym spotkaniu, jak i na tym dzisiejszym, na czas rozmów i przekazywania informacji zapewniono opiekę dla dzieci. W minizajęciach integracyjnych w rolę animatorów wcielili się pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych (wtorek) i praszkowscy harcerze (piątek). Zorganizowano także poczęstunek, a to, czego było więcej, zapakowano i każda z przybyłych rodzin mogła zabrać ze sobą.
Uchodźcy z Ukrainy w gminie Praszka rozlokowani są na terenie miasta oraz m.in. w Strojcu, Przedmościu i Kowalach.