POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz
XVI wieczne Sulmierzyce opisał w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” geograf, literat, redaktor tygodnika „Wędrowiec”, Filip Sulimierski. Dziś jego imię nosi jedna z najnowocześniejszych bibliotek w kraju w tej miejscowości. Sulmierzyce to ciekawa historia, pomniki przyrody i dobrze rozwijająca się infrastruktura dzięki pozyskiwanym środkom z Unii Europejskiej. To tu każdego roku na początku czerwca odbywa się festiwal piosenki „CEPELIADA”, podczas którego każdy miłośnik dobrej zabawy znajdzie coś dla siebie. W końcu gmina Sulmierzyce to „Pole Szczerców” ze złożami węgla brunatnego. Zapraszamy do zwiedzania razem z nami tej niezwykle różnorodnej gminy.
Pod okazałym i bardzo wiekowym dębem, który znajduje się w miejscu zwanym przez okolicznych mieszkańców Kopiec, spotykamy się z włodarzem tej gminy, Gabrielem Orzeszkiem. Wójt mówi nam nie tylko o pomnikach przyrody, ale i o lasach pełnych grzybów, mokradłach, nad którymi podczas naszej rozmowy wznosi się błotniak stawowy:
Przejeżdżamy przez miejscowość Dygudaj, nazwę tę nosi również staw, na którym co roku odbywają się zawody wędkarskie. Staw jest pełen sitowia i sercowatych liści, które pozostały po przepięknych liliach wodnych. Towarzyszy nam sekretarz gminy Sulmierzyce, Anna Szydłowska:
Wracamy do centrum miejscowości. Tutaj jeszcze do niedawna było bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, które zostało gruntownie przebudowane w rondo. O tej priorytetowej inwestycji mówi włodarz gminy Sulmierzyce, Gabriel Orzeszek:
Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Sulmierzycach to obecnie nowoczesny, funkcjonalny budynek, który w ostatnim czasie zyskał również nowy wygląd. Przed placówką spotykamy się z dyrektorką szkoły, Małgorzatą Świątkowską:
Kolejnym budynkiem na miarę XXI wieku jest Gminna Biblioteka, która zajmuje czołowe miejsce na krajowej liście rankingowej bibliotek. W województwie łódzkim nie ma sobie równej. Obiektem, który spełnia również funkcję centrum kulturalnego, zarządza Anita Wawrzyniak:
W gminie Sulmierzyce nie brakuje ludzi z pasją. Jednym z nich jest niewątpliwie fotografik Marcin Rozpędowski. Jak sam mówi „Moja pasja, miłość do ludzi i determinacja pozwalają zadowolić najbardziej wymagającego klienta. Jestem gotów do pracy w każdym miejscu świata i otwarty na wszelkie sugestie”. Gotów jest też na poświęcenia, aby rozwijać ciągle swoją pasję. Chcąc kupić odpowiedni sprzęt do robienia zdjęć, pojechał zarobić na niego do Anglii:
W gminie Sulmierzyce prowadzi się szerokie akcje prozdrowotne. Realizowane są tu programy profilaktyczne, które sponsoruje Urząd Gminy. Nasz kolejny gość, lekarz Marzanna Bartosiewicz zachęca przede wszystkim do badań profilaktycznych i szczepień dla wszystkich grup wiekowych:
Przenosimy się do Chorzenic, miejscowości w której w czasach świetności dech zapierał widok zespołu dworsko-parkowego. W jego skład wchodzą: dwór obronny, lamus i oranżeria z I połowy XIX wieku, park podworski. Sąsiaduje z nim gorzelnia wybudowana w 1886 roku. Niestety obecnie całość jest mocno zniszczona i zaniedbana. Zabudowania kupił prywatny właściciel z Wielunia, któremu nie zależy na odrestaurowaniu tego pięknego miejsca. Boleje nad tym prezes Stowarzyszenia „Rozwojowa wieś”, Krzysztof Witkowski, który opowie nam nie tylko o minionej perełce architektury dworskiej, ale przede wszystkim o nowej świetlicy i stowarzyszeniu:
W Chorzenicach mieszka i tworzy kolejny człowiek z wielką pasją. Rolnik malujący niesamowite krajobrazy, sceny batalistyczne i religijne, Jerzy Kacprowski. Jego prace wzorowane są głównie na obrazach Józefa Chełmońskiego i Wojciecha Kossaka. Nasz kolejny gość był wielokrotnie nagradzany, a jego płótna wiszą w wielu krajach Europy:
Na zakończenie spotykamy się z Przemysławem Szczerkowskim specjalistą do spraw pozyskiwania środków z Unii Europejskiej w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach, który opowie nam o współpracy gminy z LGD
„Kraina Wielkiego Łuku Warty” oraz o wspólnych projektach:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.