POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz
Gmina Rząśnia to szczególne miejsce na mapie województwa łódzkiego. Tu, wśród znakomicie rozwiniętej infrastruktury technicznej, kolektorów słonecznych prawie na każdym domu mieszkalnym, wspaniale wyposażonych obiektów sportowo-rekreacyjnych, napotykamy na prawdziwe perełki architektury sakralnej. Drewniane, zabytkowe kościółki w Stróży i w Białej od lat zachwycają turystów i pielgrzymów. To tu urodził się Marcin Bielski, żołnierz, historyk, renesansowy poeta satyryczny, należący do pierwszych pisarzy przekładających język ojczysty na łacinę. Charakterystyczny krajobraz gminy to zwałowisko zewnętrzne odkrywki „Szczerców”, które w najbliższych latach zamieni się w trasy zjazdowe dla narciarzy, snowboardzistów, rowerzystów i innych pasjonatów turystyki aktywnej. Obecnie miłośnicy techniki mogą tam oglądać wielkogabarytowe maszyny górnicze – koparki i zwałowarki.
Jak przekonuje nas wójt gminy, Tomasz Stolarczyk, który swój urząd piastuje już od 12 lat, gmina Rząśnia to dobre miejsce do tego, by żyć, rozwijać się i odnosić sukcesy na polu gospodarczym. Przyszłość gminy związana jest bowiem z nowoczesnymi rozwiązaniami:
Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni to jedna z placówek kulturalnych, która skupia środowiska nie tylko czytelnicze, ale również artystyczne. W nowoczesnym budynku spotykamy się z dyrektorką Joanną Konieczko:
Gmina Rząśnia może poszczycić się nowoczesną, rozbudowaną bazą oświatową. Jedną z takich placówek jest niewątpliwie Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II. O działalności kulturalno-oświatowej mówi dyrektorka szkoły, Krystyna Strzelczyk oraz dyrektorka Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni, Beata Bednarek:
Na spotkanie z nami przybyły również dyrektorki Szkoły Podstawowej w Białej, SP w Zielęcinie, SP w Broszęcinie:
Gminny Ośrodek Kultury w Kodraniu to jeden z animatorów życia kulturalnego w gminie. Dzięki staraniom ludzi skupionych wokół kultury co roku organizowane są wieczory poezji, koncerty, wystawy, dożynki, piórnice, zapusty itd. O szerokiej działalności kulturalnej mówi Aleksandra Olszówka:
W Kodraniu działa Stowarzyszenie „Aktywni na Wsi – Razem”. Stowarzyszenie rozwija i wspiera działania kulturowe i środowiskowe. Jego celem jest działalność opiekuńcza, edukacyjna, promocja zdrowia oraz wspieranie lokalnych inicjatyw gospodarczych. Rozmawiamy z prezesem stowarzyszenia, Małgorzatą Cłapą:
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pogodna Jesień” w Rząśni jest świetną alternatywą dla osób starszych. Jego członkowie mają wiele pomysłów: podróżują, spotykają się na imprezach okolicznościowych i zarażają optymizmem młodsze pokolenie. O działalności stowarzyszenia mówi Tadeusz Nicpoń:
Wspieranie zadań statutowych i wzmacnianie poczucia przydatności społecznej zabytkowego kościoła, szkoły i Ochotniczej Straży Pożarnej – to główne cele Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego wsi Stróża. O pracy jaką wykonuje to stowarzyszenie opowie nasz kolejny gość, Zdzisława Retkiewicz:
Zespół Śpiewaczy „Alek i BABKI” z Kodrania to amatorski zespół instrumentalno-wokalny wykonujący utwory biesiadne, ludowe, religijne i patriotyczne. Wykonawcy uświetniają swoimi występami lokalne imprezy i prezentują swoją twórczośćpoza granicami gminy. Naszym kolejnym gościem jest członkini zespołu, Jolanta Waszak:
W gminie Rząśnia nie brakuje atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć cmentarz w Augustowie, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, kapliczki i krzyże przydrożne, niektóre z XIX wieku, ruiny cegielni z 1900 roku w Suchowoli oraz zabytkowe drewniane kościoły. Opowiedział nam o nich sekretarz gminy, Jan Kałużny:
W planach gminy jest ciekawe zagospodarowanie zwałowiska Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Ma ono szansę stać się prawdziwą atrakcją sportowo-turystyczną gminy. Powie o tym dyrektor, Włodzimierz Sarnecki:
Gmina Rząśnia znana jest z gościnności oraz wielu ciekawych pomysłów. Odbywa się tutaj wiele imprez jak: Dożynki Gminne, Dni Gminy Rząśnia, Piknik Wakacyjny w Białej, Dzień Kobiet. Działa tutaj również Młodzieżowa Orkiestra Dęta. O cyklicznych imprezach kulturalno-rozrywkowych mówi członek LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Mariusz Bęben:
Zespół „LKS Czarni Wirex Rząśnia” to sportowa chluba gminy. Aktualnie posiada drużynę siatkówki w II lidze, natomiast sekcja piłki nożnej posiada dwie drużyny seniorskie występujące w IV lidze łódzkiej oraz sieradzkiej B-klasie jak również zespół juniorów występujący w klasie rozgrywkowej „DEYNA”. Sekcja piłki siatkowej w II lidze występuje od sezonu 2003/2004, a w 2013 roku drużyna LKS Czarni Rząśnia zdobyła mistrzostwo Polski podczas Centralnego Finału Igrzysk LZS. O sukcesach LKS-u mówi prezes, Michał Krawczyk:
Członkostwo w Lokalnej Grupie Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”otwarło gminie nowe możliwości współpracy, aktywizacji życia społecznego, kultywowania tradycji, folkloru. Dzięki przystąpieniu do stowarzyszenia stworzone zostały możliwości działalności takich inicjatyw jak: stowarzyszenia, grupy formalne i inne organizacje społeczne. Mówi członek zarządu LGD, Przemysław Cimcioch:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.