POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz
Od kilku lat Pajęczno zaczyna być znane w kraju i za granicą jako miasto kojarzące się z końmi. Coraz większą renomę uzyskują organizowane dwa razy w roku Ogólnopolskie Targi Końskie, które gromadzą tysiące sprzedających, kupujących i zwiedzających. Liczne grono uczestników gromadzą również inne „końskie” imprezy: Wystawa Koni Śląskich i Zjazd Miłośników Koni. Dzięki tym wydarzeniom, miasto leżące na skraju województwa łódzkiego staje się coraz bardziej rozpoznawalne. W tym małym miasteczku odbywa się również Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i szereg imprez sportowych. Bazy sportowej, do uprawiania wszelakich dyscyplin, można Pajęcznu tylko pozazdrościć.
Centralnym miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców jest park usytuowany na przeciwko ratusza miejskiego, z piękną fontanną i dużą ilością zieleni. Spotykamy tam się w włodarzem Pajęczna, burmistrzem Dariuszem Tokarskim:
Burmistrz Pajęczna, Dariusz Tokarski to człowiek z pasją. Od pokoleń w jego rodzinie były konie. Właśnie dzięki tej pasji w mieście organizowane są różne imprezy „końskie”. Włodarz miasta najlepiej czuje się w siodle. Obcowanie z tymi pięknym zwierzętami daje mu odpoczynek i czas na przemyślenia:
Malowniczo położony w parku 1000-lecia zbiornik wodny Matusowiec stanowi jedną z większych atrakcji Pajęczna. Latem można tu wypożyczyć kajaki i rowery wodne. To również doskonałe miejsce do spacerów, pikników i imprez plenerowych. Spotykamy się tam z Marzeną Tkaczyńską-Walasik, pracownikiem UGiM w Pajęcznie, członkiem zarządu LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”:
Życie kulturalne w gminie skupione jest głównie wokół Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pajęcznie. Prowadzone są tutaj różnego rodzaju warsztaty, zajęcia muzyczne, fotograficzne, teatralne oraz taneczne. W wakacje placówka nie świeci pustkami, wręcz przeciwnie. Dzieci i młodzież, które postanowiły pozostać w mieście mają szereg kreatywnych zajęć:
Wielkim powodzeniem w MGOKiS cieszy się Koło Miłośników Fotografii. Fotograficy skupieni wokół tego Koła to laureaci ogólnopolskich konkursów fotograficznych, autorzy zdjęć popularyzujących Pajęczno i okolice. Prowadzi je Wojciech Beśka, z którym rozmawiamy w małej galerii fotograficznej, zorganizowanej również dzięki LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”:
Przy MGOKiS działa orkiestra dęta OSP Pajęczno, która zdobywa nagrody i wyróżnienia na przeglądach orkiestr dętych. Ciekawostką jest to, że orkiestrę prowadzi jedyna kapelmistrz w regionie, Anna Gronowska:
Na terenie gminy Pajęczno istnieje kilka obiektów sportowych wysokiej klasy: pływalnia, trzy hale sportowe, stadion, korty tenisowe, dwa „orliki”. Obiekty te służą młodzieży szkolnej, klubom sportowym oraz mieszkańcom. Korzystając z tej bazy świetnie tu działają kluby sportowe: LKS Zawisza, LKS Płomień, MUKS Meduza, MUKS Libero. O działalności sportowej mówi członek zarządu LKS Zawisza, Józef Wesołowski oraz instruktorka fitness Katarzyna Woźniak:
Będąc w Pajęcznie warto zobaczyć jego zabytki: kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny ze słynącym łaskami obrazem oraz rosnącą przy nim pomnikową 700-letnią lipę. O obrazie i historii powstania nazwy miasta opowie nam sekretarz gminy Pajęczno, Justyna Stochniałek:
Kolejną budowlą sakralną jest kościół Narodzenia Pańskiego. Jest to nowa parafia, która dopiero się rozwija razem ze swoją świątynią, w której trwają prace budowlane. Spotykamy się tam z ks. Szymonem Gołuchowskim i artystą malarzem z Krakowa Jackiem Gąsiorem:
W Pajęcznie nie brakuje ludzi z pasją: malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, twórców ludowych, zapalonych miłośników aktywnego wypoczynku. Spotkaliśmy się z jednym z nich, Janem Paskiem. Z zamiłowania jest muzykiem i kolarzem. Z wykształcenia artystą malarzem. Jest autorem wielu obrazów olejnych i akwarel o tematyce pajęczańskiej. Jest to również osoba zaangażowana w wiele projektów artystycznych realizowanych na terenie gminy. Na spotkanie z nami przyjechał rowerem:
Na rowerach jeżdżą również słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Pajęcznie. Przynajmniej dwa razy w tygodniu sekcja rowerowa wyrusza w teren. To pełni humoru i radości emeryci i renciści, którzy czynnie działają w mieście, organizują spotkania, wykłady, wycieczki. Dokumentują to wszystko w kronice, w której można przeczytać i zobaczyć jak po zakończeniu aktywności zawodowej można rozwijać swoje pasje i zainteresowania:
Wielkim wydarzeniem w Pajęcznie jest Ogólnopolski Turniej w Sportowym Tańcu Towarzyskim. Efektowne stroje i perfekcja tancerzy przyciągają setki widzów. Impreza odbywa się od 2004 roku w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Pajęcznie. Uczestniczą w niej pary taneczne z całego kraju. Co roku jest ponad 150 par. Kilka razy w takim turnieju uczestniczyła kolejna nasza rozmówczyni, 13-letnia Alicja Hanulak z Dylowa A:
W Dylowie Rządowym mieszka i tworzy poetka Małgorzata Bęben. W zabawny, ale i ironiczny sposób opisuje życie mieszkańców i sytuacje, które spotykają nas na co dzień:
Ostatnim punktem naszej podróży jest wizyta w Niwiskach Górnych. Działa tam Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Niwiska Górne podejmujące wiele inicjatyw wpływających na polepszenie jakości życia społeczności wiejskiej. Stowarzyszenie działa w starej szkole, która została wyremontowana i już jako nowoczesny obiekt służy do różnego rodzaju spotkań. Panie przywitały nas tradycyjnym bigosem i lokalnymi nalewkami:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.