POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz
Rozległa plaża, leśne ostępy i rzeka – to malowniczy krajobraz nadwarciańskiej gminy Konopnica. Prawie 70% jej obszaru wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Gminę można podziwiać również z lotu ptaka. Doskonałe warunki dla paralotniarzy stwarza grodzisko w Konopnicy, niedaleko znajduje się również lotnisko. Gmina słynie z wyjątkowej aktywności społecznej mieszkańców przy organizacji różnych przedsięwzięć, w których poprzebierani w barwne stroje urzekają scenerią i promocją pysznych potraw regionalnych. Na terenie gminy znajduje się również szereg stanowisk archeologicznych i miejsc pamięci. Zapraszamy na spacer po tej niezwykłej gminie.
W drewnianej altanie na terenie Parku Starowiejskiego spotykamy się z członkinią LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Marią Dondziak, która włącza się aktywnie w pracę Stowarzyszenia, ale także promuje gminę poprzez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej:
Niezwykle ciekawym miejscem w Konopnicy jest grodzisko z XIII/XV wieku. Zachował się częściowo stożek otoczony wałem i podwójnymi fosami, który stanowi doskonały punkt na dolinę rzeki Warty. Obiekt zaliczany jest do największych i najciekawszych założeń obronnych w Polsce centralnej. Zabrała nas tam wójt Konopnicy, Mariola Hernas:
W ostatnim czasie zainwestowano kilka potrzebnych mieszkańcom inwestycji. Wiele z nich zostało zrealizowanych dzięki przynależności gminy Konopnica do Stowarzyszenia LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Na jednej z takich inwestycji – boisku wielofunkcyjnym przy szkole, spotykamy się z Anną Glapą, sekretarzem gminy, która opowie nam o współpracy z LGD i zrealizowanych projektach:
Na dłużej zatrzymamy się w Gminnym Ośrodku Kultury, który realizuje większość zadań kulturalnych w gminie. Działa tam Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki” mający na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix III Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki w 2011 r. w Wiśniowej Górze:
W GOK-u w Konopnicy działa i tworzy Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca. Dzieci nie tylko pięknie śpiewają, ale i pięknie wyglądają dzięki nowym strojom, które udało się zakupić poprze LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”:
GOK w Konopnicy nie tylko śpiewem, ale i tańcem stoi. W ośrodku działa kilka grup tanecznych w różnym wieku, prowadzi je instruktorka, Marta Sibiak:
W Konopnicy mieszka i tworzy poetka ludowa, Eleonora Grądowa. Jej wierszą są proste, szczere, opisujące życie mieszkańców, sytuacje i wydarzenia. Chętnie swoją twórczością ubogaca gminne imprezy. Jak na poetkę przystało, pani Eleonora zaprosiła nas na Ławeczkę Marii Konopnickiej, która znajduje się w Parku Starowiejskim w stolicy gminy:
W Konopnicy przecina się wiele szlaków turystycznych: rowerowy, kajakowy, pieszy, bursztynowy. Dla każdego typu turysty przygotowano bazę noclegową i wypoczynkową. W Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „Zacisze” powstaje również baza dla turysty konnego. Spotykamy się tam z właścicielem, Andrzejem Kamińskim:
Jeśli ktoś poszukuje spokoju i odprężenia lub szuka prawdziwego wzorca wolności, powinien podpatrywać życie pszczół przekonują pszczelarze ze Związku Pszczelarskiego w Konopnicy, który reaktywował się w 2007r. z inicjatywy pszczelarzy Marka Barczyńskiego i Romana Dondziaka, synów członków wcześniej działającego związku. Aktualnie Związek Pszczelarzy zrzesza 35 członków i członkiń z gmin: Złoczew , Burzenin, Siemkowice, Kiełczygłów, Strzelce Wielkie, Rusiec i Konopnica, którzy posiadają 830 rodzin pszczelarskich, a nowym prezesem jest od 2013r. Pan Adam Ościk.
Konopnica to miejsce walk żołnierzy polskich. 3 września 1939 roku żołnierze 2 batalionu 72 Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego polegli w walkach z wojskiem niemieckim. Okopy, które świadczą o tragicznej historii tej bitwy znajdują się w lesie blisko rzeki. Spotykamy tam się z historykiem, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Szynkielowie, Włodzimierzem Pokorskim:
Żołnierze 2 batalionu 72 Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego, którzy polegli w walkach obronnych z wojskiem niemieckim 3 września 1939 r. pochowani są na cmentarzu wojennym w Konopnicy:
W Konopnicy znajduje się kościół popoauliński pw. św.Rocha. Z obecną świątynią, która stoi na miejscu drewnianego kościoła, ściśle związana jest historia właścicieli tej miejscowości, Wojciecha i Hieronima Konopnickich – fundatorów obu budowli. O historii tego miejsca opowie nam proboszcz ks. Marek Łakomy:
Stadion sportowy w Konopnicy to nie tylko miejsce do uprawiania sportu, rekreacji , ale również do wypoczynku. Na piknik na świeżym powietrzu zaprosili nas wójt Mariola Hernas, sekretarz gminy Anna Glapa, dyrektor biura LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” Agata Nowak i Marian Sójka właściciel słynnej już piekarni w Konopnicy. Na drewnianym stole pojawił się świeży chleb zapiekany w drzewie bukowym, smalec ze skwarkami, ogórki kwaszone i ciasta miejscowego wypieku. Zostaliśmy również obdarowani koszami z pieczywem i regionalnymi, konopnickimi przetworami firmy JAG-EXPORT s.c.:
Jak się okazało ziemia konopnicka słynie nie tylko ze smacznego pieczywa i przetwórców warzywnych, ale również z wyśmienitych pstrągów. Do swojego gospodarstwa zaprosili nas Małgorzata i Mirosław Majda, którzy prowadzą wędzarnię ryb w Małej Wsi:
W gospodarstwie państwa Majdów spotykamy również Wojciecha Lipińskiego, sołtysa Małej Wsi, który wraz z panią Małgorzatą Majda opowiada nam o tej urokliwej miejscowości, gdzie rzeka Oleśnica wpływa do rzeki Warty, legendach związanych z przydrożną kapliczką i tajemniczej lipie:
„Kępa” w Małej Wsi, to miejsce gdzie miejscowi i letnicy najchętniej wypoczywają. Teren usytuowany tuż nad Wartą przyciąga miłośników kąpieli, spokoju i dzikich ostępów. Spotkaliśmy tam rodzinę z Czeladzi, która przyjeżdża tutaj już od ponad 10 lat. W tym roku zabrali ze sobą również przyjaciół ze Śląska:
Park podworski z XIX wieku w Konopnicy, Użytek ekologiczny „Rzeka Wierznica”. Rezerwat leśny „Hołda”, zabytkowy drewniany młyn, grodzisko i wiele innych obiektów przyrody i architektury można zobaczyć również z lotu ptaka. W Konopnicy znajduje się bowiem prywatne lotnisko Leszka Dondziaka, który lata nad okolicą i bardzo często przewozi również turystów, fotoreporterów, którzy na kliszy rejestrują to co widać z przestworzy:
Z lotniska Leszka Dondziaka korzystają również motolotniarze i paralotniarze z Konopnicy oraz z całej Polski:
Od kilku lat sztandarową imprezą w Konopnicy jest zlot motocyklowy organizowany przez Klub Motocyklowy HUSARIA z Wielunia. Jego prezesem jest Roman Płuciennik, który potrafił zintegrować motocyklowe środowisko i z powodzeniem od wielu lat organizuje jedne z największych zlotów w Polsce. Honorowy patronat nad imprezą objęła wójt Konopnicy Mariola Hernas:
Gmina Konopnica, to rodzinna gmina dyrektora biura Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, Agaty Nowak, która mieszka w Głuchowie:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.