środa, 30.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

Gmina Kluki

POZNAWAJ REGION Z LOKALNĄ GRUPĄ DZIAŁANIA „KRAINA WIELKIEGO ŁUKU WARTY”
Nadwarciański region ukazuje turystom i mieszkańcom coraz to nowe oblicze. Promowana różnorodność przyrodnicza, kulturowa, mnogość imprez plenerowych oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna, wspomagana po części funduszami z Unii Europejskiej, przyczyniła się do stworzenia magicznego miejsca z najczystszym powietrzem i malowniczym krajobrazem w centrum Polski. Obszar „Krainy Wielkiego Łuku Warty” to kompleksy otwartych wód, obfitujące w grzyby lasy, parki krajobrazowe, rezerwaty. Zapraszamy naszych słuchaczy w wyjątkową podróż po 14 gminach, które razem działają, współtworzą kulturę i historię oraz aktywizują region.
Program prowadzi Alina Frejusz

Gmina Kluki to zielone płuca Zagłębia Górniczo-Energetycznego w Bełchatowie. 47% powierzchni tej gminy to lasy. Można w nich podziwiać rzadkie okazy roślin i pomniki przyrody. To tutaj rósł 1000 letni Dąb Cygański, z którym związana jest legenda o Królowej Jadwidze. To tutaj Mikołaj Koniecpolski, w ramach pokuty, ufundował kościół, który dziś liczy już sobie 400lat. To tutaj żyła i służyła bł. Wanda Malczewska. Gmina Kluki to również niezliczone hektary stawów, przy których świetnie prosperują gospodarstwa agroturystyczne, proponujące turystom wypoczynek, świeże powietrze i znakomitą kuchnię. Zapraszamy na wędrówkę zielonymi szlakami tej „wypoczynkowej” gminy.

O tym, że warto osobiście poznać gminę Kluki, pospacerować po ścieżkach ekologicznych, przeznaczonych również dla osób niewidomych i niedowidzących, przekonywał nas wójt, Karol Sikora:


Na terenie gminy Kluki zostało zrealizowanych w ostatnim czasie wiele inwestycji, które wpływają na jakość życia mieszkańców. Każdy ze zmodernizowanych obiektów wygląda bardzo estetycznie. O zrealizowanych inwestycjach i tych w trakcie realizacji mówi Henryk Kłyszewski, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Klukach:


Działalność kulturalna w gminie skupiona jest wokół Gminnego Ośrodka Kultury. Działa tutaj Zespół Folklorystyczny „Kluczanki” oraz chór „Cantabile” z Gimnazjum im. Wandy Malczewskiej. Ale można również nauczyć się wschodnich sztuk walki i tańca nowoczesnego. Spotykamy tam się z dyrektorką placówki, Aleksandrą Skrobek:


W GOK-u działa również biblioteka, która posiada nie tylko imponującą ilość książek, ale również stanowiska komputerowe, z których mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli. Po obiekcie oprowadza nas pracownik biblioteki, Sylwia Rogut:


Budynek Zespołu Szkół w Klukach sprawia wrażenie nowoczesnego domu wypoczynkowego. Wewnątrz przestronne wnętrza i zielony teren wokół budynku. Prowadzona jest tam również największa obecnie inwestycja w gminie, budowa sali gimnastycznej za ponad 2 mln 600 tys zł, która architekturą nawiązuje do budynku szkoły. Sala ma być oddana do końca września 2016 roku. Spotykamy tam się z dyrektorem placówki, Markiem Gromadzikiem:


W Klukach znajduje się cmentarz wojskowy, bolesny dowód toczących się w pobliżu walk, które pochłonęły dziesiątki ofiar. Pochowani tam są żołnierze 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii „Łódź”, oraz od niedawna spoczęły tam szczątki cywili uciekających z płonącego Wielunia i zmasakrowanych przez niemieckie lotnictwo 3 września 1939 roku w lesie pod Klukami:


W tym gospodarstwie agroturystycznym zjecie najlepszego karpia i pstrąga w okolicy! Popularnie ośrodek zwany Na Grobli, tak naprawdę nazywa się „Kardynał” od nazwy jednego ze stawów, w którym prawdopodobnie swoje nogi moczył strudzony podróżą jeden z polskich kardynałów. Jest to malowniczy zakątek otoczony stawami, w których można powędkować. Gospodarstwo zabezpiecza również komfortową bazę noclegową. Rozmawiamy tam z właścicielem, Łukaszem Pawełoszkiem:


Jadąc na spotkanie z naszym kolejnym rozmówcą zatrzymujemy się w Parznie. Jak się okazuje do miejscowej świątyni pielgrzymują pątnicy. W krypcie kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego została pochowana zakonnica bł. Wanda Malczewska (1822-1896), która przez całe życie służyła ludziom. Była działaczką społeczną i wiejską nauczycielką. Wyszukiwała zdolne dzieci i przygotowywała je do nauki w szkole średniej. Uczyła czytać wiejską społeczność i dostarczała książki. Przez 11 lat pełniła posługę w klasztorze sióstr dominikanek:


Kolejną świątynią godną obejrzenia w gminie Kluki jest kościół pw. św. Trójcy w Kaszewicach. Został ufundowany przez Mikołaja Koniecpolskiego, który wywodził się z jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin magnackich Rzeczypospolitej. Mikołaj był synem starosty wieluńskiego Stanisława Przebora Koniecpolskiego. Porzucił stan duchowny i objął urząd sędziego ziemskiego sieradzkiego. W ramach pokuty ufundował w Kaszewicach modrzewiową świątynię bogato ją uposażając. Dziś kościół liczy już 400 lat. Spotykam tam się z ks. Zdzisławem Kuropatwą:


W leśnej głuszy, daleko od drogi położony jest „Przysiółek Kresy”. Malownicze położenie ośrodka w „sercu” lasu sprzyja organizacji pikników i biesiad. Rozległy 7 hektarowy teren to idealne warunki do aktywnego wypoczynku i organizowania plenerowych imprez nawet dla 1000 osób. Od niedawna działa tam również SPA. Spotykam się tam z właścicielką, Pauliną Pilińską:


Na zakończenie wycieczki prawdziwa uczta – pałac w Słupii. Kiedyś zaniedbany i zapomniany, dziś nawiązuje do dawnej świetności nie tylko architekturą, stylowymi meblami, ale i szlachecką kuchnią. Pałac, który pełni dziś funkcję luksusowego hotelu, okala rozległy park z aleją grabową, starorzeczem Widawki, w którym rosną sitowie i paprocie, słonecznymi polanami i wspaniałym starodrzewiem. Zostaliśmy tam przyjęci w iście szlacheckim stylu przez właściciela, Zbigniewa Firka:


Wybierając się do gminy Kluki zarezerwujcie sobie czas. Nie sposób bowiem obojętnie przejść obok bujnej przyrody, przepięknych zabytków i znakomitej kuchni.

REKLAMA

OSTATNIO DODANE