Obozowisko powstańców styczniowych pod Basztą Męczarnią i inscenizacja przesłuchania Antoniego Turkiettiego – polskiego oficera i dowódcy powstania styczniowego w budynku popijarskim przy ulicy Królewskiej to główne elementy sobotniej odsłony Nocy Muzeów w Wieluniu. Na odwiedzających czekała żywa lekcja historii.
W tym roku, jako, że mamy kolejną, okrągłą 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego to przypominamy, nie tylko na wystawie, która była wewnątrz naszego muzeum od stycznia do marca, przypominamy również w formie żywej historii upamiętniającej to, co działo się w okolicach Wielunia bez konkretnej bitwy, tutaj nikt się do boju nie przygotowuje, to nie będzie rekonstrukcja bitewna, ale chcemy pokazać obóz powstańczy, który mógł tak jak tutaj wyglądać. Są z nami członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, ale mamy również drugą grupę, Samodzielną Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Widawy.
– mówił dyrektor Muzeum Jan Książek.
Do zebranych w obozowisku mieszkańców regionu krótko rys historyczny zaprezentował profesor Tadeusz Olejnik:
Na terenie Ziemi Wieluńskiej, która graniczyła bezpośrednio z zaborem pruskim stoczono wiele bitew i potyczek. Był to teren niezwykle trudny dla dziań powstańczych, bo z jednej strony była granica z Prusami z drugiej strony powiat wieluński przecinała rzeka Warta, co mogło stanowić dla pojawiających się tutaj oddziałów powstańczych pułapkę, bo w Wieluniu, Sieradzu, Kaliszu, Piotrkowie, Radomsku były silne garnizony wojska rosyjskiego, które tropiły powstańców
i było niebezpieczeństwo, że jeśli znajdą się na tym terenie zostaną otoczeni. Największe bitwy jakie zostały stoczone na terenie obecnego powiatu wieluńskiego to bitwa pod Kluskami, nazywana również bitwą pod Rudnikami, bitwa pod Lututowem i w wielu innych miejscowości.
Muzeum przygotowało również atrakcje wewnątrz swojej siedziby. Na zwiedzających czekało spotkanie autorskie z Magdaleną Zychowicz, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Porcelana – Jej Wysokość Królowa Stołu” oraz koncert zespołu Lejdissimo .
Przypominamy również, że jutro ciąg dalszy Nocy Muzeów, tym razem Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza do Ożarowa – szczegóły na plakacie poniżej:
Zobaczcie również relację filmową zamieszczoną w sekcji komentarzy na naszym facebooku TUTAJ.