Konferencja ta to możliwość spotkania i wysłuchania wybitnych wykładowców. Poza nowościami z nefrologii, kardiologii, chorób płuc i psychiatrii tym razem w programie znalazły się wykłady dotyczące onkologii. Mowa o Powiatowej Konferencji Internistycznej „Wiosenne spotkanie z interną”, która odbyła się w sobotę w restauracji Zielona Weranda w Wieluniu. Organizatorem wydarzenia był Oddział Internistyczny o profilu kardiologicznym i ogólnym SP ZOZ w Wieluniu z jego kierownikiem Elżbietą Forenc–Martyn na czele.
W medycynie dzieje się ogromny postęp. Z roku na rok są nowe wytyczne, tak że trudno nam, lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzom rodzinnym, lekarzom internistom, ogarnąć całość i dlatego cieszę się, że udało nam się już po raz trzeci zaprosić bardzo wybitnych wykładowców, wybitnych profesorów. Jak zwykle konferencję otwierała pani prof. Kurnatowska, która w tej chwili jest najważniejszą osobą w Polsce, jeśli chodzi o internę, ponieważ jest konsultantem krajowym – mówi Elżbieta Forenc-Martyn. – Mieliśmy trzy tematy z kardiologii, które również dotyczyły chorób najczęstszych u naszych pacjentów, a więc był wykład o nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, migotaniu przedsionków i o leczeniu przeciwzakrzepowym. W Polsce na samo nadciśnienie tętnicze choruje 11 milionów. Tak że to jest nasza codzienność, codzienny pacjent w POZ i u nas na oddziale internistycznym.
Odtwarzacz plików dźwiękowychJeden z wykładów nosił tytuł „Współpraca między torakochirurgiem a lekarzem pierwszego kontaktu: Jak skutecznie współpracować w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem z nowotworem klatki piersiowej”, który wygłosił dr n. med. Mariusz Łochowski, który mówił nam o najczęstszym nowotworze, jakim jest rak płuca.
Odtwarzacz plików dźwiękowychBardzo się cieszę, że zostałam zaproszona na tę konferencję – mówi Dagmara Buda, lekarz stażysta na Oddziale Internistycznym o profilu kardiologicznym i ogólnym SP ZOZ w Wieluniu. – Jest to duża dawka nowej wiedzy dla początkującego lekarza. Wprowadzenie, zapoznanie się z terapią lekową, którą można stosować w gabinecie, ale także w szpitalu na oddziałach internistycznych.
Podczas tej konferencji mieliśmy możliwość wysłuchać wykładów różnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. – mówi Maciej Bryś, starosta wieluński. – Również jest ta konferencja okazją do wymiany doświadczeń, refleksji i rozmów środowiska lekarskiego. Mam nadzieję, że dzięki tej konferencji lekarze wyciągną cenne wnioski, które będą realizować w codziennych praktykach.
Odtwarzacz plików dźwiękowychWarto dodać, że wstęp na konferencję jest darmowy i każdy lekarz może z niego skorzystać. Ponadto otrzymuje on 3 punkty edukacyjne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Otrzymuje również stosowny certyfikat potwierdzający jego obecność na konferencji. Dla wszystkich uczestników był również poczęstunek.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli prof. dr hab. n. med. Ilona Kurnatowska, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, oraz starosta wieluński Maciej Bryś.
Zobacz również: