W wieluńskim starostwie zorganizowano dzisiaj konferencję prasową dotyczącą obecnej sytuacji epidemiologicznej w regionie. Wicestarosta, Krzysztof Dziuba na początku chciał rozwiać plotki dotyczące starosty Marka Kielera, który wrócił z partnerskiego miasta Ochtrup z Niemiec. Po konsultacji z sanepidem zadecydował, że w najbliższych dniach będzie przebywał na dobrowolnym urlopie. Z zagranicznego wyjazdu z Włoch wrócił również burmistrz Paweł Okrasa – tyle że , mimo zaleceń sanepidu, włodarz gminy wczoraj był w pracy. Dopiero od dzisiaj zamierza pracować „z domu”.
Gdy starosta wyjeżdżał, nie było jeszcze żadnych informacji o przypadkach koronawirusa w tamtym regionie. W momencie, kiedy pojawił się w Niemczech, pojawiały się informacje o występowaniu wirusa. Starosta brał udział w obchodach związanych z jubileuszem współpracy powiatu. Wczoraj wrócił do Polski samolotem do Katowic. Po konsultacjach z dyrektor wieluńskiego sanepidu podjął bardzo odpowiedzialną decyzję i że ten region jest na liście WHO, nie będzie w pracy, w starostwie i jest na urlopie przez kilkanaście dni. Na pewno starosta czuje się dobrze. Jest to słuszna i odpowiedzialna decyzja. Był planowany wyjazd kolejnej delegacji do Ochtrup – podjęliśmy decyzję o odwołaniu planów. Wojewoda przekazał nam decyzję, że wszystkie wycieczki szkolne w regiony objęte przez wirus są wstrzymane do odwołania
Małgorzata Komar, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieluniu:
Państwowa Inspekcja Sanitarna postępuje zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Osoby powracające do kraju z obszarów o utrwalonej transmisji wirusa powinny zgłaszać się telefonicznie do stacji celem ustalenia dalszego postępowania. Osobom powracającym z terenów, a nie zgłaszającym jakichkolwiek objawów chorobowych, zaleca się ograniczenie aktywności zawodowej i społecznej przez 14 dni oraz samokontrolę swojego zdrowia, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba powinna zgłosić się do szpitala zakaźnego. Na naszym terenie nie ma niepokojącej sytuacji. Na dzień dzisiejszy mamy nadzorem objęte 7 osób. Monitorujemy dwa razy dziennie ich stan zdrowia przez okres 14 dni. Jeśli osoba zgłosi się do nas, informujemy o zaprzestaniu aktywności zawodowej przez 14 dni, najpierw przekazujemy to ustnie, następnie na piśmie. Takie działania mają zapobiegać rozwojowi epidemii. Ze względu na sezon grypowy zaleca się szczepienia. W naszym powiecie – stan na ubiegły tydzień – mamy odnotowane 500 przypadków zachorowań na schorzenia grypopodobne. Niezbędne jest przestrzeganie higieny – przede wszystkimi mycie rąk. Musimy pamiętać, że dbamy o zdrowie społeczności lokalnej. Powinniśmy zachować spokój.
Te osoby pod nadzorem to osoby w wieku od dwudziestu paru lat do 60, które powróciły z Włoch i Niemiec, są to osoby zdrowe. Przebywają w domu pod obserwacją. Jest to tak zwane „zaprzestanie czynności zawodowych”.
Starosta odniósł się do przygotowania szpitala co do zapewnienia pomocy ewentualnym zarażonym. W placówce nie ma oddziału zakaźnego:
Są specjalnie przygotowane procedury. Takie osoby będą kierowane na oddziały zakaźne poza teren powiatu. Jeśli np. epidemia rozprzestrzeni się bardziej, mamy przygotowany w pogotowiu oddział pulmonologii – około 20 łóżek. W miarę możliwości szpital jest zabezpieczony w specjalny sprzęt.
Sanepid apeluje o przestrzeganie higieny osobistej, częste mycie rąk i jeśli osoby wracają z krajów zagrożonych, w których występuje koronawirus, muszą zadzwonić do Sanepidu.
Posłuchaj konferencji: