25-lecie istnienia powiatu pajęczańskiego świętowano wczoraj w Pałacu Męcińskich w Działoszynie. W uroczystej sesji Rady Powiatu wzięli udział również przedstawiciele samorządów gminnych oraz partnerskiego samorządu z Niemiec. Mówi starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki:
Szanowni mieszkańcy powiatu pajęczańskiego, jest mi niezmiernie miło, że możemy razem świętować jubileusz 25-lecia powiatu pajęczańskiego. Powiat pajęczański jako odrodzony samorząd powiatowy ma za sobą 25-letnią tradycję. Sukces powołania powiatu był wysiłkiem zbiorowym wielu społeczników, w szczególności grupy inicjatywnej w osobach m.in. Stanisława Danielewskiego, Przemysława Janickiego, Jana Filocha, Jana Nicoty, Jana Paska, Stefana Bakalarza, powołane 16 września 1992 roku z inicjatywy Stanisława Danielewskiego, ówczesnego burmistrza Pajęczna. Z upływem czasu grupa przedstawiła się w społeczny komitet na rzecz reaktywowania powiatu pod kierownictwem pana Eugeniusza Kubery. Zrzeszał członków zarządu, radnych pierwszej i drugiej kadencji, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, kierowników instytucji ponadgminnych, przedsiębiorców oraz sołtysów. Komitet stał się otwartym forum społecznym, któremu przyświecała idea ponownego powołania powiatu. Największym sukcesem inicjatorów powstania powiatu było zdobycie deklaracji o przystąpieniu do powiatu pajęczańskiego co najmniej 7 gmin. To jest gminy Strzelce Wielkie, Kiełczygłów, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Siemkowice i Rząśnia. Powstaniu powiatu towarzyszyły jednak problemy organizacyjno-społeczne oraz finansowe. Rozwiązywano je dzięki partnerstwu gmin powiatu. Akt potwierdzający powołanie powiatu z dniem 1 stycznia 1999 roku otrzymał pierwszy starosta pajęczański Eugeniusz Kubera na Zamku Królewskim w Warszawie.
Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi:
Głos mi się łamie, jestem dumny, że przez 25 lat mogę służyć temu powiatowi, że mogę realizować swoje wizje. Dziś dzięki wielu kolegom radnym mogę realizować swoje marzenia, czyli rozwój powiatu, wspierać ludzi. Te lekcje, które dostałem na początku kadencji, mobilizowały do tego, aby jeszcze bardziej pracować (…)
Były różne grupy nacisku, jedni do Częstochowy, inni do Radomska. Kosztowało mnie to trochę zdrowia, żeby jeździć i wyjaśniać ludziom potrzebę przynależenia do powiatu pajęczańskiego. – wspomina Włodzimierz Wypych, były wójt Nowej Brzeźnicy. Był jedną z osób zaangażowanych w utworzenie powiatu pajęczańskiego:
Rada Powiatu Pajęczańskiego uhonorowała pośmiertnie Józefa Kępińskiego tytułem „Zasłużony dla powiatu pajęczańskiego”. Wnioskowała o to Renata Błasiak, dyrektorka Regionalnego Centrum Kultury i Turystyki w Działoszynie. Kępiński urodził się 1934 roku w Działoszynie, był lokalnym artystą, który malował obrazy na płótnie, szkle i drewnie. Był samoukiem. Po przejściu na emeryturę poświęcił się rzeźbiarstwu. Uczestniczył w wystawach i plenerach, również w konkursach ogólnopolskich.
Cieszę się, że mój świętej pamięci tato został doceniony, uhonorowany tytułem „Zasłużony dla powiatu pajęczańskiego”. Tato byłby szczęśliwy, że jego pasja do malarstwa i rzeźby została doceniona. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które pamiętały i przyczyniły się do przyznania tej nagrody. – mówił wzruszony syn artysty, Krzysztof Kępiński.
Jako wieloletni radny powiatowy, były starosta pajęczański czuję się częścią tej społeczności. Mam ogromną satysfakcję, że przyczyniłam się do rozwoju tego powiatu. Na pewno mamy co wspominać. Serce rośnie, że ten projekt tak się udał, że ta ziemia wygenerowała parlamentarzystę, ministra, wojewodę, wielu znakomitych starostów. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie się tak rozwijała. – mówił posłanka Beata Mateusiak-Pielucha.
Obecny na uroczystości wojewoda łódzki Karol Młynarczyk podkreślał, że powiat pajęczański powstał dzięki współpracy wielu osób:
25 lat to piękny jubileusz. To czas wspomnień, podsumowań i tak się dzieje dzisiaj u mnie. Ten powiat było trudno utworzyć. To trwało 8 lat. Początki to 1991 rok. Ten powiat pojawiał się i znikał na mapach Polski, aż w końcu 7 sierpnia 1998 roku wśród 373 powiatów, które ogłosiła Rada Ministrów, był powiat pajęczański. Dosięgnęliśmy sukces, który tworzyli ludzie z różnych środowisk, z różnych opcji politycznych. Działali razem w imię wspólnego celu, którym był powiat pajęczański.
Pracowników samorządowych odznaczono „Medalem za długoletnią służbę”. Złoty medal otrzymała Violetta Klimczak, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Pajęcznie. Srebrny medal otrzymali: Adam Mucha – naczelnik wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, Agnieszka Światłowska – naczelniczka wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, Michał Konieczny – p.o. naczelnika wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich, Anna Zasada-Leśniewska – p.o. naczelniczki wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Anna Pazera – kierowniczka Biura Rady i Zarządu Powiatu, Andrzej Kamiński – zastępca naczelnika wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg, Marek Bednarski – główny specjalista ds.kultury i sportu i Edyta Wawer – inspektor ds.rejestracji i oznaczania pojazdów.
Zajrzyjcie na naszego Facebooka, tam znajdziecie wiele zdjęć i filmików z obchodów 25-lecia powiatu pajęczańskiego.
Gościem Radia ZW był Włodzimierz Wypych, były wójt Nowej Brzeźnicy