Znaczne zwiększenie kwoty przeznaczonej w nowej perspektywie unijnej na inwestycje w formie instrumentów zwrotnych (pożyczki) pozwali na rozszerzenie obszarów objętych wsparciem. W perspektywie finansowej 2014-2020 pożyczki ukierunkowane były przede wszystkim na zwiększanie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, termomodernizacje budynków i rozpoczynanie prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku zaś aktualnej perspektywy unijnej beneficjenci będą je mogli przeznaczyć na inwestycje w MŚP, efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz kulturę i turystykę. Również grupa odbiorców wsparcia została znacznie rozszerzona, dzięki czemu oprócz przedsiębiorców, na finansowanie będą mogły liczyć inne podmioty działające w regionie. Beneficjentami tego programu mogą także być m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy jednostki samorządu terytorialnego działające na terenie województwa łódzkiego.
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 do naszego województwa trafią rekordowe środki. Rekordowe będzie również wsparcie dla przedsiębiorców. W biznesie czasem trzeba zaryzykować, ale nie każdemu udaje się odnieść sukces. Można jednak znacząco zwiększyć swoje szanse na rynku. Jak? Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Bank Gospodarstwa Krajowego kontynuuje wdrażanie projektów ze środków europejskich. Efektem tego jest powierzenie Bankowi przez Zarząd Województwa Łódzkiego 966,4 mln na finansowanie w formie zwrotnej, kluczowych projektów dla województwa łódzkiego. Fundusze Europejskie przyczynią się po raz kolejny do wzrostu konkurencyjności gospodarki, a także do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu łódzkiego – dodaje Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
Centrum Obsługi Przedsiębiorcy jako instytucja pośrednicząca we wdrażaniu FEŁ2027, zawarło już z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na realizację tego przedsięwzięcia. To właśnie BGK będzie pełnił rolę Menadżera Funduszu Powierniczego i zajmie się wdrażaniem instrumentów finansowych w ramach FEŁ2027. Umowa opiewa na kwotę ponad 966 mln zł wydatków kwalifikowanych, z czego 821 mln zł to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie będzie dostępne już w pierwszej połowie 2024 roku.