Od zbiórki w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie rozpoczął się w sobotę 16 września 14-kilometrowy Marsz Powstańczy Lututów 1863 organizowany przez Stowarzyszenie Historyczne im. księdza mjr Szczepana Walkowskiego w Lututowie. Trasa wiodła przez Kaźmirów, Ostrówek i Przybyłów by następnie Traktem Grabowskim dojść do samotnej sosny – miejsca pamięci poległych powstańców 1863 roku. Tam, podczas krótkiej uroczystości przedstawiono rys historyczny bitwy pod Lututowem oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. Wartę honorową przy obelisku pełnili harcerze i rekonstruktorzy.
Ze źródeł wynika, że jesteśmy pierwsi, którzy chcą upamiętnić Wielkopolan, którzy brali udział w bitwie w powstaniu styczniowym na terenach pod Lututowem. Powstańcy przekroczyli rzekę graniczną Prosnę w lasach węglewickich. Opracowaliśmy jednak krótszą trasę, maszerowało nią 100 harcerzy, piękny widok. Którymi dokładnie drogami się przemieszczali wtedy dziś nie wiemy, nie zachowały się źródła pisane. – mówiła prowadząca uroczystości Anna Świegot ze Stowarzyszenia Historycznego im. księdza mjr Szczepana Walkowskiego w Lututowie.
Jestem przebrany w taki strój, w którym 160 lat temu funkcjonowali powstańcy. Podstawowym elementem tego stroju była rogatywka i tak zwana czamara. Powstańcy nie byli wojskiem regularnym, nie mieli mundurów, ten strój czamary się przyjął, ona była w różnych kolorach. Oddziały miały też broń strzelniczą, myśliwską, a przede wszystkim większość to byli kosynierzy, uzbrojeni w kosy postawione na sztorc, była to bardzo niebezpieczna broń w starciu bezpośrednim. – dodaje Eugeniusz Tomaszek, pełnomocnik Stowarzyszenia Historycznego im. księdza mjr Szczepana Walkowskiego w Lututowie.
Nasz powiat reprezentują przede wszystkim harcerze z kępińskiego hufca w liczbie około 50 osób. Bardzo cieszy mnie jako historyka, nauczyciela historii, to, że tutejsze Stowarzyszenie skupia się na historii lokalnej. Tak to już jest i to zawsze powtarzam uczniom i nauczycielom, że my patrząc w podręczniki uczymy się historii, ja to nazywam warszawsko-krakowskiej. Natomiast bardzo ważna jest natomiast historia lokalna. – mówiła Jolanta Jędrecka, Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego.
Posłuchaj relacji:
Marsz Powstańczy 1863 roku zorganizowano dzięki środkom pozyskanym z Lasów Państwowych. Partnerami wydarzenia był powiat kępiński oraz powiat ostrzeszowski i Hufiec ZHP Kępno.
Zobacz także:
Gościem Radia ZW Był Aleksander Andrzejewski, archeolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Gośćmi Radia ZW byli Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek ze Stowarzyszenia Historycznego im. księdza mjr. Szczepana Walkowskiego w Lututowie