W Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Lututowie odbyły się półkolonie. To jedyne takie zajęcia w placówce szkolnej w powiecie wieruszowskim. Tematyka zajęć była różnorodna i każdy z półkolonistów mógł znaleźć nowe pasje i poszerzyć dotychczasowe zainteresowania. Odbyły się zatem zajęcia rozwijające zdolności plastyczne, logiczne myślenie i wyobraźnię oraz zabawy koncentrujące uwagę. Wiele emocji wzbudziły zajęcia sportowe i aerobikowy zawrót głowy.
Okres pandemii skłonił nas do tego, aby zorganizować półkolonie w Szkole Podstawowej w Lututowie. Dzieciakom już brakowało kontaktu między sobą. Zainteresowanie było bardzo duże – mówi burmistrz Lututowa, Marek Pikuła. – Te półkolonie były jedyne w powiecie wieruszowskim. Wprawdzie były organizowane takie półkolonie w miejscowości Głaz z dowozem, niemniej jednak jeżeli mówimy o placówce oświatowej, to jedyna szkoła w powiecie, która takie półkolonie zorganizowała. Ze względu na ograniczenia grupy nie mogły przekraczać 12 uczniów i w związku z tym podzielono je na trzy grupy. W półkoloniach udział wzięło 36 uczniów, którzy mogli pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowywać różnego rodzaju posiłki. Również były zajęcia sportowe, taneczne, szeroki wachlarz atrakcji. Kiedy dokonaliśmy podsumowania, widzieliśmy ogromną radość u dzieci i przyjęliśmy wielkie podziękowania od rodziców za profesjonalne zagospodarowanie czasu ferii dla ich dzieci.
Uczniowie wysłuchali również opowieści pana Wacława Zabłockiego o regionalnych wierzeniach oraz grali w szachy. Placówkę odwiedziły wspomniane panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Malowane usta” z Łęk Małych, które pomogły małym kucharzom przygotować pyszne śniadanie. Drugi tydzień ferii upłynął pod znakiem szalonej zabawy i rozwijania zamiłowań, m.in. muzycznych i tanecznych. Nie zabrakło zajęć rozwijających kreatywność, podczas których wykonane zostały ozdoby, zabawki i elementy dekoracyjne z przyrodniczych skarbów zebranych w lesie i parku. Każdy zespół zbudował swój własny szałas. Warto podkreślić, że wspomniane działania odbyły się w ramach feryjnej akcji „Małe Kroki w Naturze”, organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi. Niezwykłą wyobraźnią i zręcznością wykazali się półkoloniści podczas zajęć plastycznych, składając zwierzątka z papierowego origami oraz wykonując przeurocze pacynki. Ogromne emocje towarzyszyły uczestnikom podczas pokonywania toru przeszkód i turnieju szachowego. Dzięki sprzyjającej aurze uczestnicy spędzili także dzień na świeżym powietrzu. Nie zabrakło zabaw na śniegu, a więc wyścigów, rzucania śnieżkami do celu, zjeżdżania z górki i lepienia bałwana, a na zakończenie ciepłej herbaty i pieczonej kiełbaski. Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał odznakę półkolonisty – dodaje Małgorzata Kipigroch, dyrektorka szkoły.
Gmina zatroszczyła się również o to, aby uczestnicy półkolonii mieli pełny posiłek włącznie z obiadem i słodyczami.