Kilkanaście rzeźb ceramicznych pod wymownym tytułem „Podział” można od wczoraj oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Autorem prac jest znany i wielokrotnie nagradzany profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Przemysław Lasak, uczestnik pleneru im. Jerzego Dudy-Gracza w Kamionie nad Wartą.
Wystawa rzeczywiście bardzo aktualna, jeżeli chodzi o tematykę i to, w jakim żyjemy kręgu, w jakim społeczeństwie – mówi Anna Paleczek-Szumlas, dyrektorka placówki. – Sam tytuł jest bardzo symboliczny „Podział”, czy nie czujemy się lekko podzieleni nie tylko na pół, nie tylko w najbliższej rodzinie, nie tylko ze względu na płeć między kobiety i mężczyzn, nie tylko na stanowiska, jakie pełnimy. Czujemy się podzieleni ze względu na wyznania, na kolor skóry, to są rzeczy, które nas dotykają. Stajemy obok siebie obecnie w maskach, nierozpoznawalni, bojący się nawiązać bliższy kontakt, dzielimy się. Wystawa przede wszystkim ma nas poruszyć, abyśmy wyciągnęli pewne wnioski (…).
Artysta na wystawie pokazuje trzy grupy ceramicznych rzeźb naturalnej wielkości, przedstawiających ludzkie postacie.
Jest grupa przywódców w atrybutach władzy i druga część odwrócona tyłem w niemym krzyku. Można się zastanowić, jak to będzie wyglądało, czy ten niemy krzyk funkcjonuje i jak długo będzie funkcjonował. To jest celowe ustawienie, oni są odwróceni jedni od drugich, ale myślę, że równie piękni, bogaci i mający swoje poglądy. Myślę, że wymiana poglądów wśród ludzi jest bardzo korzystna dla nas i należy to szanować, byleby te poglądy nie robiły podziałów, które się chyba nam zdarzyły i są u nas – mówił prof. Przemysław Lasak. – Nie chcę tylko tworzyć piękne rzeźby, żeby one były same w sobie, ale to jest mój język wypowiedzi. Język artysty jest językiem wizualnym wypowiedzi. Raczej zamknięci w pracowni milczymy, ale te swoje przemyślenia przerzucamy na bryłę i tym opowiadamy, tym chcemy coś powiedzieć.
Na otwarcie wystawy przybyli malarze przebywający obecnie na 21. Plenerze Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy-Gracza w Kamionie oraz artyści z Częstochowy, wśród nich Jacek Łydżba: Rzeźby Lasaka znam bardzo dobrze i często je widzę w różnych miejscach. Cały czas wzbudzają moją ciekawość poprzez swoją dekoracyjność, ale też poprzez kontekst historyczny, bo one cały czas nawiązują do rzeźby egipskiej, antycznej. Przemek zapatrzony jest w tę przeszłość rzeźby, nadając jej czasami bardziej dramatyczny ton. Jest w swojej pracy konsekwentny i za tę konsekwencję należy go pochwalić i mu kibicować i bić brawo – dodaje artysta.
Oprawę muzyczną na wernisażu zapewnił Michał Rorat.
Wystawa jest prezentowana w Sali Śląskiej Miejskiej Galerii sztuki w Częstochowie. Potrwa do 31 października.