W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego podsumowano wczoraj akcję „Milion maseczek dla mieszkańców województwa łódzkiego”. W konferencji prasowej wzięli udział: Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, Anna Matuszewska-Wrona, przedsiębiorca z województwa łódzkiego oraz podpułkownik Marcin Siudziński, zastępca dowódcy 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Samorząd województwa na wykonanie ponad miliona stu tysięcy maseczek przez ponad 150 lokalnych firm przeznaczył blisko 4 miliony złotych.
W dniu, w którym polski rząd ogłosił konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, podjąłem decyzją o rozpoczęciu akcji uszycia maseczek dla mieszkańców województwa – powiedział podczas konferencji prasowej Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Mieszkańcom regionu przekazaliśmy dokładnie 1 124 170 sztuk maseczek wielokrotnego użytku. Ostatnia transza bezpłatnych maseczek jest w tej chwili dystrybuowana na terenie województwa.
Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w akcje i żołnierze rozdysponowali ponad 500 tys. maseczek.
Jak podaje Urząd Marszałkowski WŁ:
W akcję szycia maseczek dla mieszkańców województwa włączyły się także podmioty ekonomii społecznej. Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi miało zabezpieczone 100 tys. zł na organizację Łódzkich Targów Ekonomii Społecznej. Wydarzenie w związku z epidemią nie odbyło się, więc pieniądze zostały przeznaczone na wykonanie środków ochrony osobistej. Za przeznaczoną kwotę uszytych zostało 16 666 maseczek.
Jeden z podmiotów – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie, uszyło ponad 10 000 sztuk maseczek. Drugi podmiot, Stowarzyszenie dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem” z siedzibą w Skrzynnie w pow. Wieluńskim, uszyło 6 666 sztuk maseczek.
Zlecenie nam do uszycia maseczek, przeszło 17 tysięcy sztuk, to dla nas znacząca sprawa. Poczuliśmy się niezwykle ważni i potrzebni. Nieśliśmy, szyjąc maseczki, pomoc tym, którzy ich potrzebowali, po drugie, wypełniliśmy czas, dla nas bardzo trudny, pracą, która przynosiła nie tylko satysfakcję, ale i konkretne wsparcie finansowe. Daliśmy nadzieję sobie, ale również naszym beneficjentom, że ten czas, kiedy czekamy na uruchomienie zajęć, upłynął szybciej i ułatwił nam pozyskanie środków, które możemy przeznaczyć na dofinansowanie zakupu nowego samochodu.
– mówiła Henryka Sokołowska, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski z Wieruszowa.
Całą konferencję prasową można zobaczyć tutaj.
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego