„Dom seniora dziennego pobytu” zostanie utworzony w pałacu Taczanowskich w Rudzie. Ten XIX-wieczny zabytek jest obecnie w ruinie, dlatego upłynie wiele lat, aby przywrócić mu wygląd z czasów świetności. Zadania podjęło się Stowarzyszenie Tacy Sami, które już podejmuje inicjatywy związane z tym obiektem. Został już uprzątnięty kilkusetletni park oraz zostały wydrukowane ulotki i cegiełki na rzecz budowy Domu Seniora w Rudzie.
Obiektem naszych zainteresowań jako całości, bo jest to założenie pałacowo – parkowe, zabytkowe pod ochroną konserwatora zabytków, jest park, jest pałac i są zabudowania gospodarskie – mówi Waldemar Kluska, prezes Stowarzyszenia Tacy Sami. – Każdy z tych obiektów będzie miał swoje przeznaczenie. Nasza dbałość nie tylko ogranicza się do tego głównego rodzynka, czyli pałacu Taczanowskich, ale otoczenie jest ważne, czyli zabytkowy park z pomnikami przyrody i oczywiście zaplecze gospodarskie, które ma kilka budynków, w których będziemy chcieli inne projekty realizować, związane z funkcjonowaniem pałacu czy z funkcjonowaniem Domu Seniora i różnych inicjatyw na rzecz osób starszych i osób niepełnosprawnych, osób potrzebujących, ale i wszystkich mieszkańców Wielunia. Potrwa to kilka lat, zanim te wszystkie rzeczy się pokażą, niemniej jest to ukłon dla mieszkańców. Decyzja Stowarzyszenia, aby ten obiekt nabyć i utworzyć tam „Dom seniora dziennego pobytu”, nie była łatwa. To była decyzja długotrwała, poprzedzona rozmowami z konserwatorem zabytków oraz z wieloma innymi osobami. Zaczęło się od tego, że zawiązaliśmy Społeczny Komitet Na Rzecz Utworzenia Domu Seniora w Rudzie i odrestaurowania pałacu. W tym Komitecie jest poważne grono osób, które z racji zawodu, doświadczenia czy zamiłowania do historii, do ludzi bardzo mnie wspiera i mobilizuje do działania.
Wspomóc przygotowanie budowy Domu Seniora w Rudzie można w dwojaki sposób: wpłacając odpowiednią kwotę na konto Stowarzyszenia Integracyjnego Działającego Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin na numer konta PLN: 94 9256 0004 0074 9664 2000 0120 lub na numer konta EUR: 18 9256 0004 0074 9664 2000 0130 Kod BIC (Swift): GBWCPLPP oraz odpisać 1% podatku na rzecz tego Stowarzyszenia. Numer KRS 0000220682
Więcej o tej inicjatywie w rozmowie z naszym gościem tutaj.