Wystawa „Na straży granic” od października do końca minionego roku była prezentowana w praszkowskim muzeum. Odwiedziło ją wówczas blisko 2 200 osób. Teraz trafi ona do Bolesławca, dokładnie do Gminnego Centrum Kultury, gdzie w piątek (10 stycznia) nastąpi jej oficjalne otwarcie. O tym, co będzie można zobaczyć, mówi jej autor, dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej:
Historia ochrony zachodniego odcinka granicy polsko-niemieckiej stanowi główny temat mojej wystawy. Jej celem jest przede wszystkim przedstawienie fragmentu historii Straży Granicznej na tym odcinku w okresie międzywojennym XX wieku. Pokazanie roli Straży ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych przez nią zadań i czynności służbowych. Wystawa ma przypominać mieszkańcom byłego polsko-niemieckiego pogranicza, obecnie terenów śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego o jednej z największych, elitarnych formacji mundurowych II Rzeczypospolitej, która stała się bez wątpienia symbolem Polski Niepodległej. Zaprezentowana historia Straży Granicznej jest pewnego rodzaju spłatą długu pamięci wobec ludzi, których z pewnością trzeba wpisać w poczet niezwykłych bohaterów, zasłużonych dla ojczyzny, a którzy ciągle w historiografii pozostają głęboko w cieniu. Wystawa składa się z 15 plansz umieszczonych na systemie roll-up, podzielona jest na działy tematyczne w układzie chronologiczno-problemowym.
Podobnie jak w Praszce, otwarciu wystawy w Bolesławcu będzie towarzyszyła diorama historyczna przygotowana przez wieluńskie Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli minister obrony narodowej i komendant śląskiego oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Początek o 10:00.
Wystawa będzie w Bolesławcu do końca stycznia.