Choć sto lat od chwili utworzenia pierwszego oddziału strażackiego w Raczynie minęło w ubiegłym roku, to jednak dopiero teraz, gdy nie obowiązują tak duże obostrzenia covidowe, druhowie i druhny z tej jednostki wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali ten doniosły jubileusz. Powód do świętowania był jeszcze jeden – od 1 września OSP w Raczynie włączone jest oficjalnie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W roku 1917 obszar ziem czarnożylskich nękają srogie pożary. Grupa miejscowych ludzi z okolicznych wiosek postanawia założyć oddział straży w Czarnożyłach z pododdziałami w Raczynie i Wydrzynie – mówił przedstawiając rys historyczny jednostki, dh Jakub Błaszczyk. – W roku 1920 pododdział w Raczynie otrzymał sikawkę konną od hr. Załuskiego i mógł zacząć funkcjonować jako samodzielna jednostka. (…)
Posłuchaj całego rysu historycznego:
Tak zaczęła się stuletnia historia strażnicy, która dziś wyposażona jest w dwa pojazdy strażackie – gaśniczy iveco i lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy peugeot boxer. Czynną służbę pełni tutaj ponad sześćdziesięciu ochotników.
Nie zawsze jednak było łatwo, na co zwrócił uwagę wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski, przytaczając zapis z lokalnej prasy z 1917 roku:
Młodzież raczyńska ma również założyć straż ogniową, tylko mało ma poparcia ludzi starszych, gospodarzy, z których nie wszyscy dbają o dobro swoje i społeczne.
Tak że nie było tak łatwo, były również problemy. Ale młodzież ma swoje prawa i osiągnęła swój cel. Na przestrzeni tych lat zmieniali się ludzie, wyposażenie w sprzęt, zmieniają się też zagrożenia. Jest zdecydowanie mniej pożarów, ale więcej tak zwanych zdarzeń.
Sto lat istnienia jednostki to piękny jubileusz – mówił dalej wójt Modrzejewski. – Jubileusze mają ważne miejsce w historii poszczególnych jednostek – podczas nich łączą się pokolenia, tych którzy pracowali wcześniej, ale także tych, którzy pracują obecnie. Dzisiejsza uroczystość to wielki sukces druhów strażaków z Raczyna na czele z prezesem Tomkiem Kuźnikiem oraz naczelnikiem Rafałem Rösnerem i całym zarządem. Bo jest to tak naprawdę podsumowanie stuletniej działalności jednostki. Jednostki, która – o czym się dowiedzieliśmy – wchodzi do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Która dysponuje nowym samochodem iveco eurocargo i ma wiele sprzętu. Jednostki, która ma zadbaną strażnicę. I najważniejsze – ma ludzi dobrze wyszkolonych i zaangażowanych. Myślę, że jest to dobry czas, by w tej pięknej scenerii, gdy nie wzywa alarmowa syrena, przekazać w imieniu przewodniczącego rady Jurka Łabędzkiego, sekretarza Piotra Kędzi, radnych Rady Gminy i pracowników Urzędu Gminy szczere słowa uznania i podziękowania za trud i poświęcenie wkładane w niebezpieczną, ale jakże potrzebną służbę społeczną, którą pięknie obrazują słowa hymnu Ochotniczej Straży Pożarnej „Rycerze Floriana”:
„Gdy trzeba – czuwamy po nocach czy łuna na niebie nie wschodzi. W ulewach i rwących potokach – walczymy z żywiołem powodzi. Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka gotowy potargać na strzępy los zły – spieszymy z pomocą – bo nie ma co zwlekać – Rycerze Floriana – to my!”
Słowa podziękowania i gratulacji z okazji jubileuszu płynęły także od pozostałych zaproszonych gości, m.in. wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Strażaków, członka zarządu oddziału Wojewódzkiego OSP, honorowego członka OSP w Raczynie, Posła na Sejm RP dh Tadeusza Woźniaka:
Bardzo należy się serdeczna pamięć o tych, którzy są ojcami tego przedsięwzięcia, o założycielach tej jednostki. Gdyby nie oni, to i nas w tym miejscu by dzisiaj nie było. Należy pamiętać o tych wszystkich druhnach i druhach, którzy przez te sto lat uczestniczyli w akcjach ratowniczo-gaśniczych, pomagając ludziom w ich trudnych chwilach, w tej służbie tak pięknie określonej przez Bolesława Chomicza: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. I myślę, że każdy następny dzień, dzisiaj i kolejne, właśnie wszyscy powinniśmy tak żyć: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Bo nie żyjemy sami dla siebie, żyjemy dla tych, którzy są wokół nas, a wartość naszego życia mierzy się dobrem, którym się potrafimy dzielić, dobrem, które potrafimy nieść ku drugiemu człowiekowi. Szczególnie ku temu, który potrzebuje naszej pomocy. (…) Gratuluję tych stu lat istnienia. Gratuluję wszystkich osiągnięć, a także życzę na kolejne lata waszej służby, na kolejne dziesięciolecia, a może i setki lat, nie tylko nas tutaj przybyłych, ale także tych, którzy przyjdą po nas, żeby wszystkim strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczynie, ze wszystkich straży ochotniczych z gminy Czarnożyły, z powiatu wieluńskiego, z całej naszej Ojczyzny, a nawet i całego świata, niech Pan Bóg błogosławi, a święty Florian niech zawsze wstawia się za nami. I na koniec jeszcze raz pragnę publicznie podziękować za ten zaszczyt, to wyróżnienie, że już drugi rok mam zaszczyt mówić, że jadąc do Raczyna nie jadę w odwiedziny do Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczynie, ale jadę do siebie, do Raczyna, do mojej jednostki. (…) I zapewniam, że ile tylko będę mógł, to zawsze będę służył pomocą.
Podczas uroczystości odsłonięto, umiejscowioną na froncie remizy, tablicę pamiątkową ufundowaną „w hołdzie strażakom założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczynie”. Wręczono także odznaczenia oraz medale.
Złoty Medal Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Rafał Rösner. Brązowym medalem zostali odznaczeni: dh Paweł Olejnik, dh Janusz Dworak, dh Piotr Szremski.
Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymały druhny: Karolina Woźniak, Paulina Olejnik i Weronika Stępień, a także druhowie: Łukasz Grabowski, Damian Szczepański, Dominik Bednarek, Dawid Wierzba, Sławomir Wojewoda, Patryk Urbaniak, Wojciech Urbaniak, Piotr Woźniak, Adam Wierzba i Adam Szczepański.
Odznakę za wysługę lat otrzymali druhowie: Rafał Rösner, Tomasz Kuźnik, Marek Marczak, Paweł Olejnik i Tadeusz Grabowski.
Zarząd OSP w Raczynie podziękował także zaproszonym gościom, sponsorom i przyjaciołom wręczając okolicznościowe statuetki.
Oficjalną część uroczystości jubileuszowych, które rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym, zakończyła defilada samochodów pożarniczych i ratowniczych z zaprzyjaźnionych jednostek OSP. Były to jednostki OSP: Kąty Czarnożylskie, Czarnożyły, Wydrzyn, Staw, Gromadzice, Łagiewniki, Wola Raducka, Mokrsko, Naramice, Biała, Szynkielów i zaprzyjaźniona z OSP w Raczynie jednostka OSP Kozy z powiatu bielskiego.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Naramice.
Posłuchaj wystąpień okolicznościowych zaproszonych gości:
Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik:
Starosta Wieluński Marek Kieler:
Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Edward Kiedos:
Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis:
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu bryg. Tomasz Lewiński:
przyjaciel jednostki OSP w Raczynie dh Wojciech Szczęsny-Zarzycki:
sołtys sołectwa Raczyn Wiesław Dera:
Posłuchaj także rozmowy z Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej dh Tomaszem Kuźnikiem: