Od 1 stycznia Osjaków jest miastem. Czy dla mieszkańców coś się zmieniło? Wcześniej wszystkie wątpliwości, chociażby te dotyczące zmian w podatkach, omawiano na zebraniach sołeckich. Mówi burmistrz, Jarosław Trojan:
Ta droga była dość długa. Zaczęliśmy na początku roku konsultacjami z mieszkańcami. W wyniku tych konsultacji, ci mieszkańcy, którzy wzięli udział w tych konsultacjach, ponad 80% opowiedziało się za tym, żeby Osjaków prawa miejskie odzyskał. Ten temat był omawiany na wszystkich zebraniach sołeckich. Przedstawialiśmy te wszystkie „za” i „przeciw”. Było dużo różnych obaw, staraliśmy się to wszystko wyjaśnić. Najbardziej eksponowaną obawą było to, że wzrosną podatki po tym jak Osjaków stanie się miastem. Chcę jeszcze raz podkreślić, że, czy dla miasta Warszawy, czy miasta Wielunia, czy gminy wiejskiej Osjaków zasady dotyczące określania, ustalania, stawek podatkowych są takie same.
Na ten moment nie ma obowiązku, żadnego, żeby dokonywać zmian jeśli chodzi o dokumenty tożsamości czy prawa jazdy. Miejsce zamieszkanie się nie zmienia, nadal jesteśmy gminą Osjaków tylko o charakterze miejsko-wiejskim.
– mówiła, Renata Kostrzycka.