Setki mieszkańców Wielunia, ale i Wrocławia, Zduńskiej Woli, Sieradza i wielu innych miast obejrzało Oratorium Wieluńskie w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Primuz pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, który utwór skomponował specjalnie dla Wielunia.
Takie miasto jak Wieluń, i chwała mu za to, zamawia utwór, żeby bardzo ważną rocznicę w waszym rejonie, ważną dla Polski i dla historii świata, czyli rozpoczęcie II wojny światowej, uczcić w sposób artystyczny. I tak się pojawiłem i dostałem zadanie wymyślenia utworu upamiętniającego tamte wydarzenia. Trzeba było wybrać teksty do tego utworu. Są to polskie teksty artystów z Wielunia i łacińskie teksty ogarniające całą naszą tragedię życia, istnienia. Sentencje łacińskie bardzo ważne dla każdego człowieka i to powoli zamieniało się w materię muzyczną. Do tych tekstów dopasowywałem świat dźwięków – mówi Krzesimir Dębski.
Posłuchaj również: Gościem Radia ZW był Krzesimir Dębski, kompozytor, twórca Oratorium Wieluńskiego
Wydarzenie miało miejsce na wieluńskim targowisku.
Dzisiaj jest taki kulminacyjny moment obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej – mówi burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa. – Natomiast sam pomysł zrodził się w roku 2019, kiedy obchodziliśmy okrągłą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. I wtedy zrodził się pomysł, aby zachować dla potomnych coś, co będzie miało znaczenie ponadczasowe. Ja jestem bardzo zbudowany frekwencją osób, które przybyły na to wydarzenie. Serce rośne, że tylu mieszkańców się pojawiło, aby ten moment celebrować i uczcić pamięć naszych przodków poległych w tym mieście.
Przed Oratorium Wieluńskim wystąpił zespół Lejdisimo i zaprezentowano etiudę teatralno – muzyczną Studia Piosenki Metro w Wieluniu. Tę część przygotowała Zofia Szpikowska.
Fot. WDK