Kraszkowianka Martyna Różańska zdobyła główną nagrodę I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Marii Ewy Aulich, który zorganizowała Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Nagrodę patronki konkursu zdobyła z kolei Dominika Podgórska z Wielunia. Młodzi poeci pisali pod pseudonimami. Jurorzy nie mieli pojęcia, z jakiej części kraju pochodzą, dlatego tym większa radość pomysłodawców konkursu im. Marii Ewy Aulich, która – mieszkając w Warszawie – była ambasadorką Wielunia, mówiąc i pisząc o swoim rodzinnym mieście.
Majka umarła i chcieliśmy, aby pamięć po niej została, bo była osobą wyjątkową. Można powiedzieć, że była guru wielu poetów – mówi Kazimierz Żarski, pisarz, przewodniczący jury. – Była matką wielu tomików poetyckich. Miała pseudonim Gilotyna, dlatego że z wierszy usuwała wszystko to, co niepotrzebne i czasami coś w wierszach zostawało, a czasami nie. Taka była właśnie Majka i chyba jej życzeniem jest to, żeby taki konkurs był, bo jest on skierowany przede wszystkim do ludzi młodych, czyli żeby poszukać i wyłonić dobrych poetów.
Jesteśmy zachwyceni tym, że dwie główne nagrody zdobyły panie z Wielunia i regionu. Majka, która tak ukochała Wieluń, musiała w tym moczyć palce. To jest piękne – dodaje Ewa Lachowska-Żarska, polonistka, jurorka konkursu.
Dla obu nagrodzonych pań to debiut i literacki, i wydawniczy.
Napisałam wiersz dotyczący obecnej sytuacji na świecie, czyli wojny. Odnosi się również do mojej córeczki i tego, jak ja odbieram to jako matka. Opisuje moje lęki i uczucia – mówi zwyciężczyni konkursu Martyna Różańska. – To pierwsza taka nagroda dla mnie. Czuję się doceniona i zmotywowana, aby dalej tworzyć. Wcześniej pisałam do szuflady, a teraz pierwszy raz pokazałam się światu.
Mój wiersz ma tytuł „2020” i przedstawia rzeczywistość na początku pandemii – mówi Dominika Podgórska z Wielunia, laureatka nagrody specjalnej Marii Ewy Aulich, przyznanej przez Koło Przyjaciół poetki. – Jest to dla mnie coś niesamowitego, bo pierwszy raz biorę udział w takim konkursie i też pierwszy raz moje wiersze wyszły na światło dzienne.
Laureaci na rozstrzygnięcie konkursu przyjechali z różnych stron Polski.
Wzięłam udział w tym konkursie, bo chciałam spełnić swoje poetyckie marzenie. Pisanie jest moją wielką pasją i to mnie fascynuje. Fascynuje się poezją, wierszami, malowaniem wierszy słowami – mówi Dominika Świaczny z Tychów.
Zainteresowanie konkursem było ogromne i przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Na adres biblioteki wpłynęło 150 wierszy, 65 zestawów, bo można było od 1 do 3 wierszy nadesłać. Wśród laureatów mamy osoby z Gdyni, Tychów, Warszawy, Bydgoszczy i oczywiście z Wielunia. Ogromnie cieszy obecność wielu laureatów, podkreśla to rangę naszego wydarzenia – podsumowuje Iwona Podeszwa, dyrektorka biblioteki.
Posłuchaj rozmowy z pomysłodawcami konkursu i laureatkami:
Podczas uroczystego rozstrzygnięcia zaprezentowano wydawnictwo z wyróżnionymi wierszami, przygotowane przez przyjaciół Marii Ewy Aulich. Otrzymał je każdy uczestnik. Była również część artystyczna. Wiersze wyróżnionych młodych poetów, którzy nie mogli dojechać do Wielunia, czytały Barbara Zając i Patrycja Siubijak, a śpiewała Maja Ciach.
Zwyciężczyni odjechała z książnicy rowerem, który ufundował Jan Zasada z Zasada Bikes z Wielunia.
Honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.