Natychmiast podjęta resuscytacja przez świadków zdarzenia zwiększa 2-3 krotnie szanse przeżycia poszkodowanej osoby – mówią specjaliści z zakresu ratownictwa medycznego. Świadkowie zdarzenia za pomocą ręcznego masażu serca lub przy pomocy automatycznych defibrylatorów (AED) mogą przywrócić prawidłową pracę serca poszkodowanego – dodają inni.
Jedni i drudzy mają rację – dlatego ważne jest nie tylko poznawanie i utrwalanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy ale także dostępność do urządzeń ratujących życie. Takich jak choćby wspomniane automatyczne defibrylatory. W Praszce są już dwa ogólnodostępne urządzenia tego typu. Pierwsze zamontowano na budynku Miejskiego Domu Kultury pod koniec 2019 roku z inicjatywy Michała Cieślaka, jednego z mieszkańców miasta (o zorganizowanym przez niego koncercie charytatywnym pisaliśmy tutaj). Drugi od kilku tygodni znajduje się przy wejściu do otwartej niedawno pływalni Nemo. Jego fundatorem jest sąsiad pływalni – zakłady Neapco.
Dziękowałem podczas otwarcia (pływalni Nemo – dop. red.) panu prezesowi Neapco Europe Edmundowi Majtyce za ufundowanie przez zakład tego defibrylatora – mówi burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński. – To oczywiście nasze bezpieczeństwo. Lepiej żeby nie był używany, ale dobrze, że go mamy. Faktycznie na M-GOKiSie mamy jeden ufundowany przez prywatną osobę, teraz mamy drugi ufundowany przez zakład. Świetna sprawa. Fajnie, że osoby prywatne czy instytucje włączają się w pomoc dla samorządów i wyposażają nas (mieszkańców – przyp. red.) w takie elementy, na które nam (samorządom – przyp. red.) zawsze brakuje pieniędzy, a tutaj tak się złożyło, że wspomogli nas już gotowym urządzeniem.
Jak to już powiedziano: złotówka wydana na samorząd, daje wiele następnych złotówek (…) – mówił podczas inauguracji pływalni Edmund Majtyka, prezes zarządu praszkowskiego zakładu Neapco. – My w Neapco stawiamy na zdrowie (…) i wszystko co służy ludziom, zdrowiu, zawsze będzie miało nasze wsparcie, bo to są rzeczy, o które musimy dbać.
I choć te słowa głównie odnosiły się do faktu oddania do użycia po ponad dwuletniej przebudowie pływalni Nemo, to w sposób pośredni dotyczą także faktu ufundowania defibrylatora.
Urządzenie jest ogólnodostępne i aktywne całodobowo. Jest to urządzenie automatyczne i obsłużyć może je każdy, nawet bez specjalistycznego przeszkolenia. W sytuacji zagrożenia życia wystarczy postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami wydawanymi przez AED.
