Stare ługi, romańskie zabytki, wzgórza i stawy ożarowskie oraz historia króla Łokietka – w tym miesiącu
w audycji „Odkrywamy region z LGD Ziemia Wieluńska” gościmy w gminie Mokrsko.
Radiową ekipę przy nowoczesnym „orliku” wita w-ce prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wieluńska,
podinspektor ds. inwestycji w gminie Mokrsko, Kamil Piekarski:
W Urzędzie Gminy Mokrsko spotykamy się z wójtem Tomaszem Kąckim, który opowiada nam o walorach gminy, infrastrukturze, jak również o ciekawostkach kulturowych i przyrodniczych terenu:
W Krzyworzece znajduje się jeden z najstarszych zabytków na terenie powiatu wieluńskiego.
Historia miejscowości mówi również o pobycie tutaj króla Władysława Łokietka:
Zalew w Krzyworzece to miejsce siedzisk ptaków i wodnych płazów. Zadziwia różnica poziomów między
lustrem wody a głównym kanałem, na którym utworzono zalew. I choć jest to własność prywatna, to mieszkańcy często przychodzą nad wodę aby odpocząć i nacieszyć się przyrodą:
Gmina Mokrsko włączyła się w organizację międzynarodowego projektu „Jak promować zakładanie własnej działalności gospodarczej wśród młodych ludzi”. Po raz kolejny naszym rozmówcą jest Kamil Piekarski:
O inwestycjach w gminie Mokrsko opowiedziała nam Beata Marczak, kierownik referatu zamówień, funduszy, inwestycji i spraw społecznych:
W Mokrsku odwiedziliśmy również Środowiskowy Dom Samopomocy, którym kieruje Jolanta Gardyan. Przyjrzeliśmy się pracy podopiecznych i terapeutów, którzy wykonali przy nas wspaniałe wyroby rękodzielnicze:
Z Mokrska przenosimy się do Ożarowa, gdzie przy jednym ze szlaków rowerowych, dzięki LGD Ziemia Wieluńska, wybudowano przystanek turystyczny. Jest to drewniana altana ze stołem i ławkami, która da schronienie przed deszczem czy słońcem każdemu turyście. W tej altanie rozmawiamy z kolejnym naszym gościem, komendantem gminnym OSP Leszkiem Rodakiem:
Podróżując po gminie Mokrsko nie sposób nie odwiedzić Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
To jedyny tak świetnie zachowany dworek alkierzowy w naszym regionie. Jest to obiekt Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w którym odbywają się koncerty muzyki kameralnej, lekcje umyzykalniające dla dzieci i młodzieży, jak również sesje naukowe. Rozmawiamy z kierownikiem tej placówki dr. Jarosławem Eichstaedtem:
Niespełna kilometr od ożarowskiego dworku znajduje się niezwykły zabytek architektury drewnianej – wiatrak w Kocilewie. Odnowiony, odrestaurowany służy teraz jako atrakcja turystyczna i punkt orientacyjny. O tym wspaniałym zabytku opowie nam pracownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Paweł Mikołajczyk:
Wracamy do Ożarowa gdzie spotykamy się z kierowniczkami Zespołów Obrzędowych dla dzieci i dla dorosłych, Haliną Gniłką i Grażyną Hadryś. Oba zespoły pracują pod kierunkiem znanej twórczyni ludowej z Popowic, Wandy Majtyki:
W Chotowie działa zespół „Włościanie”, który swoimi występami uświetnia gminne uroczystości.
O zespole opowie nam członkini zespołu, Katarzyna Kowalska:
Renata Cieślak, dyrektor Gminnej Biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury w Mokrsku zapoznała nas z działalnością placówki oraz opowiedziała o projektach realizowanych na rzecz kultury w regionie:
W Mokrsku pracuje i służy wiernym ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz, poeta i wielki miłośnik zwierząt. W tym miesiącu obchodził piękny jubileusz, 25-lecie kapłaństwa:
Naszą wizytę w gminie Mokrsko kończymy wizytą w Kole Gospodyń Wiejskich. Panie znane są z występów w zespole „Dworzanki”, ze wspaniałej kuchni i jeszcze lepszej „księżycówki”. Co to takiego? Odpowie nam przewodnicząca koła, Elżbieta Wyrębak: