Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na początku kwietnia podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób parających się nocowaniem na dziko w lesie w stały program Lasów Państwowych. Przy okazji wydał decyzję o rozszerzeniu programu na wszystkie jednostki. Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa miały wyznaczyć na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie ma tam żadnej dodatkowej infrastruktury, tylko sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce, w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować. Sprawdziliśmy, jak wygląda w Nadleśnictwie Wieluń.
Zapraszając wszystkich do zanocowania w lesie, nie sposób nie wspomnieć o ciekawych miejscach w nim skrytych, wartych odwiedzenia, takich jak wąwozy, starorzecza, użytki ekologiczne czy pomniki przyrody – mówi rzecznik prasowy tej placówki, Krzysztof Błaszczyk. – Szczególnie polecamy odwiedzenie użytku ekologicznego, pomnika przyrody nieożywionej Góra św. Genowefy czy pomnika przyrody Żabi Staw, zachwycającego gatunkami roślin wodnych i torfowiskowych, a także Rezerwatu Węże z dziesięcioma jaskiniami krasowymi.
Rzecznik Nadleśnictwa Wieluń odpowiada również na pytanie, gdzie można znaleźć informacje, czy w danym lesie można zanocować czy też nie.
Odsyłam państwa na stronę internetową Nadleśnictwa Wieluń, tam znajdziecie wszelkie szczegóły programu. Istotnym jest, aby pamiętać, że bez obowiązku zgłoszeniowego w lesie, we wskazanym przez Nadleśnictwo Wieluń terenie mogą nocować grupy liczące do 9 osób, które planują spędzić w lesie nie dłużej niż 2 noce. Jeżeli grupy będą liczniejsze, będą przekraczały 9 osób lub termin pobytu będzie dłuższy niż 2 noce, należy dokonać zgłoszenia informacyjnego, pobierając formularz zgłoszenia noclegu ze strony internetowej nadleśnictwa Wieluń, a następnie wypełnić go i przesłać na adres poczty elektronicznej Nadleśnictwa Wieluń. Pamiętajmy, że w miejscach wyznaczonych do programu nie znajdziemy pola namiotowego ani kuchenek, więc bądźmy dobrze przygotowani do warunków terenowych. Odpowiedni ubiór oraz suchy prowiant to to, co na pewno musimy ze sobą zabrać. Pamiętajmy również, że w lasach nie wolno palić ognisk. Dotyczy to również miejsc objętych programem.
Więcej o programie „Zanocuj w lesie” znajdziesz tutaj.
Fot. Beata Michalska/ Sięgając szczytów