Obszary zapowietrzony i zagrożony ptasią grypą w powiecie wieluńskim już nie obowiązują. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie wydał wojewoda łódzki. Ognisko ptasiej grypy zlikwidowano w Dzietrzkowicach w powiecie wieruszowskim, ale cały czas trzeba przestrzegać zasad bioasekuracji. Mówi Grzegorz Łuczak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieluniu:
Były wprowadzone specjalne nakazy i zakazy. One zostały uchylone rozporządzeniem, które teraz zostało wydane 4 lutego. Dodatkowe nakazy są wycofane, ale cały czas obowiązuje inne rozporządzanie, z 23 grudnia ubiegłego roku, w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ono dotyczy całego województwa łódzkiego. Tam jest mowa o nakazie utrzymywania drobiu w zamknięciu i poinformowaniu Powiatowego Lekarza Weterynarii o przemieszczeniach drobiu. To są te nakazy z tego rozporządzenia. Są tam również ujęte, w tym rozporządzeniu, dwa zakazy dotyczące utrzymywania kaczek z innymi gatunkami drobiu, organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków. Chciałbym przypomnieć o obowiązku zgłaszania tych miejsc utrzymywania drobiu do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Te wymagania bioasekuracyjne dotyczą podstawowych rzeczy zamykania drobiu, karmienia i pojenia wewnątrz pomieszczeń, gdzie utrzymywany jest drób, posiadania maty dezynfekcyjnej przed wejściem do kurnika, umycia rąk przed obsługą drobiu, zmiany odzieży i obuwia podczas prac dotyczących obsługi drobiu.
Warto zachować czujność i wszelkie niepokojące sygnały dotyczące drobiu przekazywać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii:
Gdyby doszło do licznych upadków u drobiu, z objawami takimi jak zasinienie grzebienia dzwonków, duszność, nagły spadek pobierania paszy i wody, obniżenie nieśności u niosek – te objawy mogą wskazywać na grypę o wysokiej zjadliwości. Wtedy jest obowiązek zgłoszenia do lekarza terenowego lub do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Przypomnijmy, obszar zapowietrzony obowiązywał w części gminy Skomlin, a zagrożony – oprócz niej – również w gminach Biała i Mokrsko.