14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To idealny moment, by porozmawiać o dzieleniu się z innymi tym najcenniejszym płynem. Nasza krew może uratować komuś życie. Dlatego punkty pobrań stale ponawiają apele o jej oddawanie, organizują też akcje wyjazdowe w specjalnych punktach mobilnych.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca. To właśnie tego dnia urodził się dr Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi AB oraz 0, za co dostał nagrodę Nobla w 1930 roku.
W sumie oddałem już ponad 20 litrów krwi. Dla wielu osób, które boją się oddać krew, taka informacja ważna – czy strach przed oddaniem krwi jest na tyle silny, że przeważa nad tym, co daje się w zamian? – pyta retorycznie Gabriel Wyględacz, prezes Radia Ziemi Wieluńskiej, który krew oddaje od 12 lat. – Komuś, kto cierpi, można pomóc, to najistotniejsze. Oddaje się jednorazowo 450 ml krwi, to jest bezpieczna ilość. Ważne, by być wypoczętym przed oddaniem krwi. Być najedzonym, ale zjeść lekkie śniadanie, wypić herbatę, kawę, wodę. Przed samym oddaniem warto wypić jedną, dwie szklanki wody. Kiedyś czytałem, że dla organizmu wydatek energetyczny podczas oddania krwi jest taki sam, jakbyśmy przebiegli 10 km. My tego nie czujemy, ale organizm potrzebuje tej regeneracji, stąd ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. Dobre nastawienie i chęć niesienia pomocy innym to najważniejsza rzecz i to jest to, co honorowemu krwiodawstwu przyświeca.
Krew jest potrzebna cały czas i chociaż apele o jej oddawanie wybrzmiewają głośniej latem, to warto się nią dzielić przez cały rok.
Krew potrzebna jest cały czas, nie tylko przy wypadkach, ale i przy zabiegach, które odbywają się planowo w szpitalach, krew jest potrzebna do produkcji produktów krwiopochodnych, do medykamentów, które na bazie krwi są produkowane, również do zabiegów onkologicznych – dodaje prezes Wyględacz.
Jeszcze przed udaniem się do punkt krwiodawstwa warto dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania do oddawania krwi i jakie warunki trzeba spełniać, by mogło to dojść do skutku. Wiele cennych informacji znajdziecie m.in. na stronie https://krwiodawcy.org/.