Po raz pierwszy na wyremontowanym placu koło wieluńskiego Ratusza odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Na zaproszenie Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Wieluniu odpowiedziały liczne delegacje, które po mszy w kościele św. Józefa złożyły kwiaty i znicze pod tablicę Józefa Piłsudskiego.
Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego:
W dniu dzisiejszym w szczególności cofamy się do 1920 roku i do zwycięskiej bitwy tamtego czasu, zwanej Cudem nad Wisłą. Wtedy formujące się na nowo Państwo Polskie ocaliło Europę przed bolszewicką nawałnicą. W pamięci zbiorowej naszej narodu to zwycięstwo zachowało się jako symbol polskiego oręża.
Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia:
Kolejne rocznice są czasem wspomnień i refleksji, dziś, wspominając rocznicę Cudu nad Wisłą, pamiętamy o wszystkich walczących, a w szczególności o poległych w obronie naszej Ojczyzny. Jesteśmy dumni z tej bitwy, uważanej za jedną z najważniejszych w historii świata.
W okresie Polski Ludowej wszystko, co dotyczyło zagrożeń związanych z Cudem nad Wisłą objęte było ścisłą cenzurą, a wówczas żyli jeszcze uczestnicy tego zwycięstwa – oni dawali świadectwo. W 2008 zmarł w wieku 106 lat najstarszy weteran Bitwy Warszawskiej, ostatni żołnierz, świadek Cudu nad Wisłą. To nie jest koniec pamięci. Dla naszej polskiej państwowości, polskiej historii i polskiej przyszłości data 15 sierpnia 1920 roku zawsze będzie tą wielką datą, której zapomnieć nam nie wolno – mówił Radny Rady Miasta w Wieluniu Roman Drosiński.
Posłuchaj całości wystąpień: