Uroczystości 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana w Wieluniu rozpoczną się już 31 sierpnia zapaleniem znicza pokoju i pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 roku wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń. Natomiast główne uroczystości, 1 września o 4:40, będą miały miejsce na placu Legionów.
Już od kilku lat kultywujemy taką tradycję, że z lotniska, z którego startowały samoloty bombardujące miasto, będzie biegła sztafeta Biegu Pamięci. Biegną w niej młodzi ludzie, którzy zapalają tam znicz i z pochodnią przemierzają całą trasę, to jest ponad 90 kilometrów, dobiegając do Wielunia o 4:40 i tutaj zapalając znicz. W ten sposób rozpoczynamy te obchody – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. – W tym roku jest też nowa inicjatywa, która zrodziła się w głowach naszych wieluńskich harcerzy, będzie to „Wieczór pamięci”, czyli spotkanie harcerzy ze świadkami 1 września 1939 roku. Jest ich już coraz mniej, ale jeszcze żyją i są w kondycji fizycznej i psychicznej na tyle dobrej, że mogą takie spotkanie odbyć z harcerzami. To spotkanie będzie przy pomniku Rotmistrza Pileckiego 31 sierpnia o godzinie 19:00. Zapraszam wszystkich państwa, bo to może być wzruszające spotkanie. Pokolenie osób, które przeżyły tamten dzień, przekazuje swoje myśli, swoje doświadczenia tym pokoleniom, które będą to miasto rozwijać przez następne kilkadziesiąt lat, więc to jest bardzo dobra inicjatywa.
1 września główne obchody będą w centrum Wielunia.
Jednak to miejsce jest najbardziej bezpieczne. I pod względem takim, że jest najwięcej miejsca, żeby mieszkańcy mogli przyjść i pod względem dojazdu, bo wszyscy wiedzą, gdzie jest plac Legionów. Dla nas najważniejszymi gośćmi tego wydarzenia są świadkowie. Jest ich 23 i nie wiadomo, ilu z nich przyjdzie o 4:40, ale oni są dla nas cenni, bo to jest żywe świadectwo tamtego dnia i naszym obowiązkiem jako współczesnych ludzi, mieszkających w tej gminie, jest to, aby tę pamięć kultywować nawet jak ci ludzie już odejdą z tego świata, ale póki są, to cieszmy się ich obecnością. Chcemy to podkreślić, że to miasto jest świadkiem wielkiego okrucieństwa, barbarzyństwa, terroryzmu, które wydarzyło się przed 82 laty. Naszym obowiązkiem jest mówić o tym głośno, że Polska poniosła potężną ofiarę podczas II wojny światowej i my na pewno nie będziemy w tej kwestii milczeć. O 17:00 zapraszam na zrekonstruowane fundamenty wieluńskiej fary, gdzie odbędzie się msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, Wacława Depo. A o 21:00 będzie koncert Igora Herbuta. To będzie koncert muzyki nastrojowej związanej właśnie z tym dniem – mówi włodarz Wielunia.
Podczas obchodów będzie można zwiedzać wystawę „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Weterana w Wieluniu odbędą się pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, który, jak powiedział nam poseł na Sejm RP, Paweł Rychlik, będzie uczestniczył w uroczystości. Pisaliśmy o tym tutaj.
Zobacz, jak wyglądały obchody rok temu.
Rozmawialiśmy również ze świadkami bombardowania.